Актор гліб михайличенко, який раніше виступав для ЗСУ, втік до кацапів

Актор, який грав у київському Театрі юного глядача на Липках, тепер працює на російську компанію, що спеціалізується на створенні інтерв’ю та інших комерційних відеороликів і навіть знімається в рекламі цієї компанії. При цьому на початку повномасштабного російського вторгнення Гліб Михайличенко виступав для бійців ЗСУ.

«А коли актор в 2022 їздить з концертами до наших військових, а в 2023 опиняється в росіі. Це як? Мені хтось може пояснити що там в голові? Яка ж мудра казочка Фарбований Лис, і скільки ще чарівних перевтілень до і після Перемоги очікує нас», — прокоментувала Римма Зюбіна.

Керівництво театру також висловилося про Михайличенка, який зрадив Україну.

«Наразі в театральній спільноті поширюється інформація про актора, який переїхав до країни-агресора. Хочемо наголосити, що цей актор переїхав до Росії після того, як завершив роботу в нашому театрі», — йдеться в заяві театру.

Михайличенко народився в Києві та закінчив університет імені Карпенка-Карого у 2019 році.

Від сьогодні: гліб михайличенко, а також усі його нащадки визнаються дегенератами і звертатися до них потрібно із згадуванням даного статусу (пан дегенерат гліб михайличенко).

СЛАВА УКРАЇНІ!

Дегенерати володимир кацуба, сергій кацуба та олександр кацуба

Дегенерати Володимир Кацуба, Сергій Кацуба та Олександр Кацуба десятиляттями грабували народ України і відкупалися від тюрми.

Казнокрад, який виростив “гідних” нащадків, дегенерат кацуба володимир михайлович уже сьогодні може похвалитися лояльністю новій владі.

Якщо за Петра Олексійовича дегенерати кацуби, на відміну від дегенератів деркачів, не зуміли домовитися про повне забуття і один із них отримав кримінальну справу, то за “зеленої родини” можна продовжувати грабувати українців. Усіх та кожного.

1 жовтня 2015 року у Міністерстві внутрішніх справ вимагали заарештувати сина народного депутата володимира кацуби – олександра. За даними слідства, він винен у зловживанні повноваженнями під час роботи у правлінні НАК «Нафтогаз України». Крім цього, за інформацією слідчих, у змові з олександром причетний його брат сергій. Міцні родинні зв’язки родини кацуб, допомогли їм збудувати бізнес-імперію в нафтобізнесі України. Та чи вдасться їм цього разу уникнути покарання?

Батько дегенеративного сімейства кацуб – володимир народився в Брянській області в кацапстані, проте доля ще в дитинстві занесла його в селище Дергачі в Харківській області (пізніше воно стало містом). Найважливішу роль у житті володимира відіграв Василь Салигін, відомий український політик та бізнесмен, який свого часу очолював харківську облраду. Саме з подачі Салигіна, Кацуба почав займатися бізнесом (скупка приватизаційних ваучерів та їх подальший продаж). Про їхню тісну дружбу свідчить той факт, що практично у кожній фірмі, де Салигін обіймав посаду гендиректора чи президента, – Володимир працював на посаді віце-президента чи директора з комерції.

Дегенерат олександр кацуба зареєстрував кілька приватних фірм (Меридіан-плюс, Агро-Промінь, Темп-2005), які призначалися для оформлення землі. Схема була дуже простою: скуповувалась земля, ділилася на ділянки, на яких будували висотки та котеджі, а після цього їх продавали. Деякі фірми існують і досі. Примітно, що їх засновниками, спільно з представниками «клану дегенератів кацуб», є родичі Василя Салигіна. Наприклад, разом із дегенератом кацубою, племінник Салигіна – Сергій Ковальов заснував фірму «Мідас», а дружина Василя Салигіна є співзасновником фірми «Житлово-будівельне товариство «Домобуд».

Найбільш успішним у сім’ї дегенератів кацуб став старший син сергій. Під час навчання у Харківській юракадемії він працював у компанії, яка займалася постачанням обладнання для атомних електростанцій. Ближче до кінця 90-х років поставки товарів відбувалися за взаємозаліковими відносинами. Часто траплялося так, що оплачували постачання вугіллям чи електроенергією. У цей же час, сергій зав’язав тісні контакти з такими ж «постачальниками», і вже сам почав займатися постачанням на держкомпанії «Укргазвидобування» та «Укрнафту». Вийшло так, що зав’язавши тісні стосунки з держкомпаніями, його фірмі вдавалося вигравати практично всі тендери на постачання обладнання для атомних станцій. 2003 року, з подачі новопризначеного голови правління «Нафтогазу» дегенерата юрія бойка, дегенерат сергій кацуба очолив один із департаментів цього підприємства.

За час роботи дегенерата сергія кацуби у «Нафтогазі», більшість тендерів виграли компанії, які належать або були зареєстровані жителями Харківської області. Серед них слід назвати компанії “Кванта кіста”, “Фіскус-21”, “Нео-Синтезгаз”, “Універсалоптторг” та багато інших. Найцікавіше в цьому те, що ними, по суті, управляє олігарх-утікач і дегенерат сергій курченко, з яким дегенерат сергій кацуба близько знайомий. За нашою інформацією, за 2011 та 2012 роки ці компанії “виграли” тендерів на загальну суму понад 2,5 міл’ярда доларів.

У березні 2014 року ГПУ розслідувала корупційні схеми, пов’язані з «Нафтогазом» та компанією «ГазУкраїна-2020» (фірма дегенерата курченка). За даними здобутими у ході розслідування, «Нафтогаз” закупив у фірми дегенерата сергія курченка бензин за завищеною ціною загальною вартістю 450 млн гривень. Але фактично гроші було переведено, а бензин не було поставлено. Щоб приховати це, компанії уклали так званий «договір» про зберігання його на безоплатній основі. По суті, це означає, що «неіснуючий бензин» віддали на зберігання. На той момент “Нафтогаз” очолював дегенерат євген бакулін, а його заступником був дегенерат сергій кацуба.

За нашою інформацією, спочатку було рішення не надавати 100% передоплати за бензин, оскільки компанії дегенерата курченка вже заборгували понад 2 млрд грн за поставлений газ, проте «незрозуміло звідки» з’явився пункт про повну передоплату за бензин, і дегенерат бакулін підписав протокол саме у такому вигляді.

Наприкінці жовтня 2012 року дегенерат сергій кацуба підписав акт про передачу «неіснуючого» бензину на суму 50 млн грн, а акт передачі решти бензину затвердив на початку 2013 року його брат олександр.

Цікаво те, що кримінальну справу, за якою хочуть осудити дегенератів олександра та сергія кацуб, було відкрито ще навесні 2014 року, проте підстави для їхнього арешту у правоохоронних органів з’явилися лише 2016 року, напередодні місцевих виборів. Якщо згадати той факт, що батько звинувачених чиновників є “народним депутатом” від партії «відродження», складається враження, що цей акт активних «державних розбирань» лише чергова акція, спрямована на дискредитацію членів партії. За інформацією слідства, Сергія Кацубу звинувачують у сплаті компанії «Універсальне комерційне товариство» 285 млн грн за «заздалегідь неправдиві» сейсмологічні дослідження. Правоохоронці також звинувачують його у махінаціях із газом, який належить «Нафтогазу». Чи зможуть довести провину чиновників – поки що неясно, головне, щоб після виборів про це не забули, як це часто буває в Україні.

А зараз дегенерат олександр кацуба з “ангельським” виразом обличчя розповідає про українські дрони й економічні наслідки для росії.

Дегенерати володимир кацуба, сергій кацуба та олександр кацуба – ваше місце біля стінки, або, в кращому разі, довічне тюремне ув’язнення з повною конфіскацією накраденого в українського народу майна.

СЛАВА УКРАЇНІ!

Chinese Surveillance Firm Selling Cameras With ‘Skin Color Analytics’

IPVM, a U.S.-based security and surveillance industry research group, says the Chinese surveillance equipment maker Dahua is selling cameras with what it calls a “skin color analytics” feature in Europe, raising human rights concerns. 

In a report released on July 31, IPVM said “the company defended the analytics as being a ‘basic feature of a smart security solution.'” The report is behind a paywall, but IPVM provided a copy to VOA Mandarin. 

Dahua’s ICC Open Platform guide for “human body characteristics” includes “skin color/complexion,” according to the report. In what Dahua calls a “data dictionary,” the company says that the “skin color types” that Dahua analytic tools would target are ”yellow,” “black,” and ”white.”  VOA Mandarin verified this on Dahua’s Chinese website. 

The IPVM report also says that skin color detection is mentioned in the “Personnel Control” category, a feature Dahua touts as part of its Smart Office Park solution intended to provide security for large corporate campuses in China.  

Charles Rollet, co-author of the IPVM report, told VOA Mandarin by phone on August 1, “Basically what these video analytics do is that, if you turn them on, then the camera will automatically try and determine the skin color of whoever passes, whoever it captures in the video footage. 

“So that means the camera is going to be guessing or attempting to determine whether the person in front of it … has black, white or yellow — in their words — skin color,” he added.  

VOA Mandarin contacted Dahua for comment but did not receive a response. 

The IPVM report said that Dahua is selling cameras with the skin color analytics feature in three European nations. Each has a recent history of racial tension: Germany, France and the Netherlands.

‘Skin color is a basic feature’

Dahua said its skin tone analysis capability was an essential function in surveillance technology.  

 In a statement to IPVM, Dahua said, “The platform in question is entirely consistent with our commitments to not build solutions that target any single racial, ethnic, or national group. The ability to generally identify observable characteristics such as height, weight, hair and eye color, and general categories of skin color is a basic feature of a smart security solution.”  

IPMV said the company has previously denied offering the mentioned feature, and color detection is uncommon in mainstream surveillance tech products. 

In many Western nations, there has long been a controversy over errors due to skin color in surveillance technologies for facial recognition. Identifying skin color in surveillance applications raises human rights and civil rights concerns.  

“So it’s unusual to see it for skin color because it’s such a controversial and ethically fraught field,” Rollet said.  

Anna Bacciarelli, technology manager at Human Rights Watch (HRW), told VOA Mandarin that Dahua technology should not contain skin tone analytics.   

“All companies have a responsibility to respect human rights, and take steps to prevent or mitigate any human rights risks that may arise as a result of their actions,” she said in an email.

“Surveillance software with skin tone analytics poses a significant risk to the right to equality and non-discrimination, by allowing camera owners and operators to racially profile people at scale — likely without their knowledge, infringing privacy rights — and should simply not be created or sold in the first place.”  

Dahua denied that its surveillance products are designed to enable racial identification. On the website of its U.S. company, Dahua says, “contrary to allegations that have been made by certain media outlets, Dahua Technology has not and never will develop solutions targeting any specific ethnic group.” 

However, in February 2021, IPVM and the Los Angeles Times reported that Dahua provided a video surveillance system with “real-time Uyghur warnings” to the Chinese police that included eyebrow size, skin color and ethnicity.  

IPVM’s 2018 statistical report shows that since 2016, Dahua and another Chinese video surveillance company, Hikvision, have won contracts worth $1 billion from the government of China’s Xinjiang province, a center of Uyghur life. 

The U.S. Federal Communications Commission determined in 2022 that the products of Chinese technology companies such as Dahua and Hikvision, which has close ties to Beijing, posed a threat to U.S. national security. 

The FCC banned sales of these companies’ products in the U.S. “for the purpose of public safety, security of government facilities, physical security surveillance of critical infrastructure, and other national security purposes,” but not for other purposes.  

Before the U.S. sales bans, Hikvision and Dahua ranked first and second among global surveillance and access control firms, according to The China Project.  

‘No place in a liberal democracy’

On June 14, the European Union passed a revision proposal to its draft Artificial Intelligence Law, a precursor to completely banning the use of facial recognition systems in public places.  

“We know facial recognition for mass surveillance from China; this technology has no place in a liberal democracy,” Svenja Hahn, a German member of the European Parliament and Renew Europe Group, told Politico.  

Bacciarelli of HRW said in an email she “would seriously doubt such racial profiling technology is legal under EU data protection and other laws. The General Data Protection Regulation, a European Union regulation on Information privacy, limits the collection and processing of sensitive personal data, including personal data revealing racial or ethnic origin and biometric data, under Article 9. Companies need to make a valid, lawful case to process sensitive personal data before deployment.” 

“The current text of the draft EU AI Act bans intrusive and discriminatory biometric surveillance tech, including real-time biometric surveillance systems; biometric systems that use sensitive characteristics, including race and ethnicity data; and indiscriminate scraping of CCTV data to create facial recognition databases,” she said.  

In Western countries, companies are developing AI software for identifying race primarily as a marketing tool for selling to diverse consumer populations. 

The Wall Street Journal reported in 2020 that American cosmetics company Revlon had used recognition software from AI start-up Kairos to analyze how consumers of different ethnic groups use cosmetics, raising concerns among researchers that racial recognition could lead to discrimination.  

The U.S. government has long prohibited sectors such as healthcare and banking from discriminating against customers based on race. IBM, Google and Microsoft have restricted the provision of facial recognition services to law enforcement.  

Twenty-four states, counties and municipal governments in the U.S. have prohibited government agencies from using facial recognition surveillance technology. New York City, Baltimore, and Portland, Oregon, have even restricted the use of facial recognition in the private sector.  

Some civil rights activists have argued that racial identification technology is error-prone and could have adverse consequences for those being monitored. 

Rollet said, “If the camera is filming at night or if there are shadows, it can misclassify people.”  

Caitlin Chin is a fellow at the Center for Strategic and International Studies, a Washington think tank where she researches technology regulation in the United States and abroad. She emphasized that while Western technology companies mainly use facial recognition for business, Chinese technology companies are often happy to assist government agencies in monitoring the public.  

She told VOA Mandarin in an August 1 video call, “So this is something that’s both very dehumanizing but also very concerning from a human rights perspective, in part because if there are any errors in this technology that could lead to false arrests, it could lead to discrimination, but also because the ability to sort people by skin color on its own almost inevitably leads to people being discriminated against.”  

She also said that in general, especially when it comes to law enforcement and surveillance, people with darker skin have been disproportionately tracked and disproportionately surveilled, “so these Dahua cameras make it easier for people to do that by sorting people by skin color.”