Офіс президента прокоментував інформацію про американських лобістів Зеленського

Президент України Володимир Зеленський заперечує інформацію про свою співпрацю з американськими лобістами, заявив Офіс президента у відповідь на запит Радіо Свобода про діяльність американської компанії Signal Group Consulting.

«Президент України Володимир Зеленський публічно заявляв, що не мав і не має жодних угод із компанією Signal Group Consulting», – йдеться у відповіді Офісу президента.

Лобістська компанія Signal Group Consulting, LLC опублікувала в липні звіт про роботу, яку вона виконала на користь Володимира Зеленського у Вашингтоні у період між 3 квітня і 21 травня 2019 року. Відповідно до документів, поданих у Міністерство юстиції США, компанія отримала за свої послуги гонорар 60 тисяч доларів і відшкодування витрат 9371,8 долара.

Послуги надавалися між першим і другим туром президентських виборів в Україні. Тоді команда Володимира Зеленського категорично заперечувала існування такого контракту.

3 серпня президент сказав: «Я ніколи ніким не користувався. Мені не потрібне лобі, ви знаєте це прекрасно, яка довіра до мене у людей. Я ніколи не зустрічався ні з одним лобістом, ні з одним посередником, нікого про це не просив». Водночас він не виключив, що хтось міг замовляти послуги лобістів.

У Зеленського заперечують, що США не погоджують зустріч з Трампом через Богдана

Переговори про візит президента України Володимира Зеленського до Сполучених Штатів Америки тривають, повідомив Офіс президента України у відповідь на запит Радіо Свобода.

В ОП заперечили інформацію видання «Ліга», яке написало, що американська сторона не погоджує зустріч Зеленського з президентом США Дональдом Трампом, поки Андрій Богдан залишається головою Офісу президента.

«Наразі триває переговорний процес з підготовки візиту президента України Володимира Зеленського до США на запрошення президента США Дональда Трампа. Інформація видання Liga.net не відповідає дійсності. Дата зустрічі буде повідомлена пізніше», – заявили в Офісі президента України у відповідь на запит Радіо Свобода.

Представники посольства США в Україні в коментарі Радіо Свобода зазначили, що позицію Вашингтона 27 липня висловив спеціальний представник Державного департаменту США з питань України Курт Волкер. Під час пресконференції в Києві він сказав, що запрошення Трампа залишається чинним, українській стороні не висували жодних умов.

На початку липня тодішній посол України в США Валерій Чалий називав дві можливі дати для поїздки Зеленського до США: або серпень (коли президент України відвідає тільки Вашингтон), або вересень (коли цей візит буде поєднаний із участю в дебатах на сесії Генеральної асамблеї ООН).

Коломойський: Порошенко своє завдання виконав

Український бізнесмен Ігор Коломойський заявив, що п’ятий президент України Петро Порошенко впорався з основним завданням на посаді. Про це Коломойський сказав в інтерв’ю російському виданню «РБК».

«З основним завданням він впорався – врятував країну від вас. Він прийшов, Криму вже не було, Донбас уже був захоплений де-факто. Він зупинив агресію. Я можу критикувати його як хочете, але не перед вами. Ми всередині розберемося самі», – вказав бізнесмен.

Ігор Коломойський повернувся в Україну 16 травня після двох років добровільного перебування поза межами країни. Це сталося незадовго до інавгурації шостого президента України Володимира Зеленського.

Опоненти Зеленського стверджують, що той пов’язаний із Коломойським. Суперник Зеленського на виборах Петро Порошенко прямо називав його «маріонеткою Коломойського». Його прихильники звертали увагу на те, що шоу Зеленського «Вечірній квартал» і серіал «Слуга народу» виходять на телеканалі Коломойського «1+1», а в штабі Зеленського працював адвокат олігарха Андрій Богдан (нині є керівником офісу президента України). Сам Зеленський стверджував, що у нього тільки ділові стосунки з бізнесменом, а на його політичну діяльність Коломойський не впливає.

САП спробувала відвести суддів у справі Труханова – після оголошення вироку

Прокурор Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Валентин Мусіяка заявив відвід суддівській колегії, яка розглядала справу щодо міського голови Одеси Геннадія Труханова та інших посадових осіб. Їх обвинувачували у заволодінні коштами одеського міського бюджету на суму спочатку близько 200 мільйонів, а пізніше – близько сотні мільйонів гривень.

Колегія суддів під головуванням Сергія Черевка, куди також входили Віктор Корой і Дмитро Передерко, повністю виправдала Труханова та інших фігурантів – це рішення САП оскаржує в апеляції.

За словами Мусіяки, про відвід суддів обвинувачення вирішило заявити, оскільки у тексті вироку судді посилалися на документальні докази, що не були офіційно вивчені під час судового засідання.

«Якщо переглянути всі судові засідання, ви не знайдете, щоб прокурор долучав такі документи, як аналітична довідка детектива Гульмагомедова із додатком відповідних довідок із реєстру. Яким чином суд зміг проаналізувати ці документи із посиланням на дату їхнього створення, на те, хто їх створив і так далі, я не знаю. Яким чином суд зміг проаналізувати ось цей протокол огляду від 28 липня 2017 року в оригіналі, я не знаю. Висновок один – ці документи з’явилися в суду в позапроцесуальний спосіб», – заявив Мусіяка.

Клопотання про відвід суддів було заявлено під час судового засідання, яке зібрали за клопотанням Михайла Коротюка, адвоката фігурантів Петра Загодіренка і Ігоря Кравченка. Захисник просив закрити провадження стосовно юридичної особи ТОВ «Девелопмент Еліт» – компанія фігурує в кримінальному провадженні. Як пояснив Радіо Свобода сам Коротюк, документи, про які говорить прокурор, вивчалися в суді під час стадії дебатів. Він також заявив, що єдина причина заяви про відвід – намагання прокурора привернути увагу до судового засідання.

«Коли буде апеляційний перегляд справи, ці доводи вивчатимуться в суді. Тут немає що коментувати, оскільки це суб’єктивне уявлення прокурора. Вирок – це десь 400 сторінок, його треба вивчати, потім писати відповідь чи щось говорити. До кінця я його ще не вивчив. Якщо буде необхідність його вивчити – вивчимо, але мені здається, що доводи прокурора надумані», – додав обвинувачений Кравченко, який також є адвокатом.

Суд підтримав клопотання захисту і закрив провадження проти ТОВ «Девелопмент Еліт», попри протест прокурора і відмовився брати відвід за клопотанням обвинувачення. Згідно із 415-ю статтею кримінально-процесуального кодексу, якщо апеляційний суд визнає відвід на підставі обставин, які очевидно викликали сумнів у неупередженості судді, обґрунтованим – він може скасувати вирок і призначити новий розгляд у суді першої інстанції.

9 липня колегія суддів Малиновського районного суду Одеси під головуванням судді Сергія Черевка визнала одеського міського голову Геннадія Труханова невинуватим у заволодінні коштами одеського міського бюджету.

Вирок почали зачитувати 4 липня і закінчили 9 липня. Читання майже 400 сторінок неодноразово переривали через «фейкові» замінування будівлі суду. Також судді не визнали провину інших посадових осіб – заступника міського голови Павла Вугельмана, голову постійної комісії з комунальної власності Василя Шкрябая, директора муніципального департаменту комунальної власності Олексія Спектора, його заступника Володимира Радіонова, директора ТОВ «Девелопмент Еліт» Петра Загодіренка, директора ТОВ «Valton Group» Ігоря Кравченка та директора оціночної компанії «Брокбізнесконсалт» Галини Богданової.

Спеціальна антикорупційна прокуратура просила для них тюремні вироки із конфіскацією майна – від 7 до 12 років. Як стало відомо під час читання вироку, судді визнали неприпустимою частину речових доказів, в тому числі проведену експертами оцінку вартості будівель заводу «Краян». На цю експертизу спиралося обвинувачення, коли заявляло про завищену ціну придбання будівель.

За даними слідства, Одеська міська рада придбала будівлю, яка раніше входила до цілісного майнового комплексу заводу «Краян», за 185 мільйонів гривень у приватної структури, яка раніше заплатила за цей комплекс лише 11,5 мільйона гривень. Отримані від міської влади кошти фірма-продавець спробувала перерахувати компанії, як стверджують у прокуратурі, з ознаками фіктивності.

‘He Died Easier Than the People He Killed’

Vicheika Kann and Reaksmey Hul in Phnom Penh, and Chenda Hong in Washington contributed to this report.

In his most recent photos, Nuon Chea looks like somebody’s grandfather, wearing big dark glasses that suggest a sensitivity to light possibly tied to other medical problems.

Not that long ago, he’d gone from tottering as he walked to using a wheelchair. There were whispers of liver problems and kidney troubles and whatever else happens as a human body passes through its ninth decade.

That longevity eluded some 1.7 million Cambodians who died between 1975 to 1979, as the Khmer Rouge tried, and failed, to turn Cambodia into a self-sufficient agrarian utopia. Nuon Chea, known as Brother No. 2, is widely believed to have been the mastermind behind the development of a Maoist society without money, religion or intellectuals envisioned by the regime’s founder, Pol Pot, who died in 1998. 

Nuon Chea was appealing his Nov. 16, 2018, conviction for genocide when he died on Sunday in Khmer Soviet Friendship Hospital in Phnom Penh. He had been in care since July 2. At age 93, he was serving a life sentence for a 2014 conviction for crimes against humanity. 

“He died easier than the people he killed,” said Sun Sitha, 58, a resident of Siem Reap who lost her father and three siblings to the Khmer Rouge. “He separated people from their families, and hurt them. He deserved to die.”

FILE: Khmer Rouge ‘Brother Number Two’ Nuon Chea attends a public hearing at the Extraordinary Chambers in the Courts of Cambodia, on the outskirts of Phnom Penh, October 19, 2011.

Silent as to actions

If Nuon Chea was the mastermind behind Cambodia’s genocide, the details died with him. He never spoke in court of how the Khmer Rouge executed their plan to achieve a new regime. He never admitted guilt. He maintained that the Khmer Rouge were nationalists, fighting Viet Nam, and the United States, which engaged “secret” bombings of Cambodia as it tracked the communist Viet Cong during the Vietnam War.

Cambodian Prime Minister Hun Sen is a former Khmer Rouge fighter who has been in power since 1985. Hun Sen, the increasingly authoritarian leader of the ruling Cambodian People’s Party, has spoken out against reopening investigations into that era.

Liv Sovanna, one of Noun Chea’s lawyers, said at a Sunday press conference in Phnom Penh after Nuon Chea’s death that his client was innocent because “when the defendant dies, the lawsuit is dissolved.” Thus, the verdict issued by the Extraordinary Chambers of the Courts in Cambodia (ECCC), the tribunal that tried Nuon Chea and other Khmer Rouge leaders, “has no effect any longer because, based on the presumption of innocence, Nuon Chea is innocent.”

The controversial ECCC convicted Khmer Rouge torture center chief, Kaing Guek Eav, also known as Comrade Duch in 2010 and found guilty Khmer Rouge leader Khieu Samphan in 2014. In 2018, just as with Nuon Chea, they were sentenced to life imprisonment for crimes against humanity and genocide. Two other top suspects — Ieng Sary and Ieng Thirith — died before their cases could be concluded.

Cambodia is a young country. Only about 10% of the population are, like Sun Sitha, in their 50s or older. Half its 16.5 million people are under the age of 22. If their parents survived the Khmer Rouge, they rarely speak of their experiences because many Cambodians believe that would transmit the suffering to their children. 

That means most Cambodians have no direct experience of the Khmer Rouge, who were known to execute teachers, doctors, ethnic Vietnamese, with pickaxes rather than spend money on bullets.

Cambodian former Khmer Rouge survivors, Soum Rithy, left, and Chum Mey, right, embrace each other after the verdicts were announced at the U.N.-backed war crimes tribunal in Phnom Penh, Cambodia, Thursday, Aug. 7, 2014.

Knows history

Yuth Kunthea, a 25-year-old resident of Siem Reap, does know about Noun Chea and the Khmer Rouge.

“I’m not sorry that he died because he caused the deaths of tens of thousands of people, he hurt people, and separated them from their family members,” she said, adding she learned about the regime in school. “We lost a lot of good Khmer people.”

The Khmer Rouge buried the bodies in mass graves, dubbed “killing fields,” like the one near Trung Bat, in northern Cambodia, where the Khmer Rouge maintained a prison and a crematorium.

Many of the remains were ground down to make fertilizer in an effort to meet quotas for the rice crop. Others, like those found by soil excavators in 2012, were buried intact with arms bound behind them or weighed down by rocks, according to the Documentation Center of Cambodia (DC-CAM). 

“No one can forget him,” said Lat Lon, a 73-year-old monk from Teputhyvong Temple, the site of a mass grave, in Siem Reap province. “We have no peace of mind. They tortured people, so he deserved to die. People should have peace of mind.”

According to Buddhist beliefs, even though Noun Chea and other Khmer Rouge leaders are dead, the souls of their victims and those who survived still do not have a peaceful mind. 

“How can they have peace of mind?” Lat Lon asked. “According to the Dharma, dead people still miss their family members.”

‘He died with sin’

Youk Chhang, the DC-CAM executive director in Phnom Penh and a survivor of the Khmer Rouge regime, told VOA Khmer by phone that Nuon Chea cannot escape his deeds in death despite the law’s presumption of innocence.

“He was born like all of us but he committed sins and he died with sin,” he said. 

Nuon Chea died without the dignity that comes with age, said Youk Chhang, and his death is drawing mixed reactions. 

“Some I asked immediately [after Nuon Chea died] said they are not happy because when he was alive, he was defiant about what he had done,” Youk Chhang said. “He did not … give a value of the history to the next generation.” Even after the verdict, “he was still defiant for what he did and he was responsible.”

Documentary filmmaker Thet Sambath interviewed Nuon Chea extensively in the late 1990s, and then co-produced the 2009 award-winning documentary “Enemies of the People,” about the Khmer Rouge leadership. Just after Nuon Chea’s death, Thet Sambath, who lives in Massachusetts, told VOA Khmer by phone that he was grateful to Nuon Chea for “giving me historical documents and secret stories about the Khmer Rouge,” he said. “It’s very lucky for Cambodian people” to have this information, he added.

China Vows ‘Countermeasures’ If US Deploys Missiles in Asia-Pacific

China says it will take “countermeasures” if the United States deploys ground-based intermediate-range missiles in the Asia-Pacific region.  

Fu Cong, the director of the Foreign Ministry’s arms control division, told reporters Tuesday that Beijing “will not stand idly by” if Washington follows through on a pledge made last weekend by new Defense Secretary Mark Esper to deploy the missiles in the region “sooner rather than later,” preferably within months. 

He urged China’s neighbors, specifically Japan, South Korea and Australia, to “exercise prudence” by refusing to deploy the U.S. missiles, adding that it would serve those countries national security interests.  

Fu did not specify what countermeasures China would take, but said “everything is on the table.” 

Secretary Esper’s stated goal to deploy ground-based missiles in the region came after the Trump administration formally pulled the U.S. out of the 1987 Intermediate Nuclear Forces Treaty last week. The pact, reached with the former Soviet Union, bans ground-based nuclear and conventional ballistic missiles with a range between 500-5,000 kilometers. Washington said it withdrew from the INF because of continued violations by Moscow.  

Fu said China had no interest in taking part in trilateral talks with the United States and Russia due to the “huge gap” in the size of China’s nuclear arsenal compared to the other two nations.  

US Farmers Suffer ‘Body Blow’ as China Slams Door on Farm Purchases

Chinese companies have stopped buying U.S. agricultural products, China’s Commerce Ministry said on Tuesday, a blow to U.S. farmers who have already seen their exports slashed by the more than year-old trade war.

China may impose additional tariffs on U.S. farm products bought shortly before the purchase ban took effect, China’s Commerce Ministry said. China also let the yuan weaken past the key 7-per-dollar level on Monday for the first time in more than a decade.

Before the trade war started, China bought $19.5 billion worth of farm goods in 2017, mainly soybeans, dairy, sorghum and pork. The trade war reduced those sales to $9.1 billion in 2018, according to the American Farm Bureau.

China’s Ministry of Commerce said in a statement it hoped the United States would keep its promises and create the “necessary conditions” for bilateral cooperation.

U.S. President Donald Trump said on Thursday that Beijing had not fulfilled a promise to buy large volumes of U.S. farm products and vowed to impose new tariffs on around $300 billion of Chinese goods, abruptly ending a truce in the Sino-U.S. trade war.

Earlier, China’s state broadcaster CCTV reported an official from China’s National Development and Reform Commission (NDRC) as saying Trump’s accusations were “groundless.”

China is the world’s top buyer of soybeans, the most valuable U.S. export crop. The Trump administration has announced plans to spend up to $28 billion compensating U.S. farmers, a key Trump constituency, for lost income from trade disputes.

American Farm Bureau Federation President Zippy Duvall called the announcement “a body blow to thousands of farmers and ranchers who are already struggling to get by.”

In this June 25, 2019, photo, farmer Matthew Keller walks through one of his pig barns near Kenyon, Minn. When the Trump administration announced a $12 billion aid package for farmers struggling under the financial strain of his trade.

The National Pork Producers Council said in an email it was important to end the trade war so pork producers could “more fully participate in a historic sales opportunity.”

Farmers can start applying for the next round of trade aid this month, but trade uncertainty makes long-term planning difficult.

“We’ve been thankful for the aid payments. They have helped but we’d rather have open markets because it creates stability in our financial sectors,” said Derek Sawyer, 39, a corn, soybean, wheat and cattle farm from McPherson, Kansas. “There’s just so much volatility right now because nobody knows the rules of the game and nobody knows how to look at things going forward.”

China is buying more soybeans from Brazil. Its overall need for soybeans used to feed livestock has fallen as African Swine Fever kills millions of pigs. U.S. meat exporters had hoped to take advantage of the disease to export more pork to China but 62% retaliatory tariffs have limited exports.

Overall, China has purchased about 14.3 million tons of last season’s soybean crop, the least in 11 years, and some 3.7 million tons still need to be shipped, according to U.S. data.

China bought 32.9 million tons of U.S. soybeans in 2017, before the trade war.

China applied a 25% tariff on soybeans in July of last year in response to U.S. tariffs on Chinese goods.

China is honoring agreements signed earlier to import U.S. soybeans, according to Cong Liang, secretary general of China’s NDRC, CCTV reported. The report said that 2.27 million tons of U.S. soybeans had been loaded and shipped to China in July, since Trump met Chinese President Xi Jinping in Osaka at the G20 summit at the end of June.

FILE – A grain salesman shows locally grown soybeans in Ohio, April 5, 2018.

China bought 130,000 tons of soybeans, 120,000 tons of sorghum, 60,000 tons of wheat, 40,000 tons of pork and products, and 25,000 tons of cotton from the United States between July 19 and Aug. 2, Cong said according to the report.

Weekly U.S. data on Aug. 1 confirmed the first new U.S. soybean sale to China since June, of 68,000 tons from the crop that will be harvested this fall. Additional sales through Aug. 1 could be recorded in the next U.S. government export sales report on Thursday.

Two million tons of U.S. soybeans destined for China will be loaded in August, followed by another 300,000 tons in September, Cong said.

However, the U.S. Department of Agriculture said on Monday less than 600,000 tons of soybeans were inspected for export to China the week ended Aug. 1, fewer than the previous week.

Суд в окупованому Криму продовжив арешт п’ятьом фігурантам «справи Хізб ут-Тахрір»

Підконтрольний Кремлю Верховний суд окупованого Криму продовжив арешт п’ятьом фігурантам другої Бахчисарайської «справи Хізб ут-Тахрір». Згідно з рішенням, Сервер Мустафаєв, Сервер Зекірьяєв, Едем Смаїл, Мемет Бєлялов, Марлен Асанов залишаться в СІЗО ще на 30 днів. Про це повідомляє об’єднання «Кримська солідарність».

За інформацією активістів, засідання проходили в закритому режимі.

«Сьогодні відбулося чергове продовження запобіжного заходу моєму підзахисному Белялова Меметов. Цього разу не слідчий вийшов з клопотанням про продовження, а прокурор. Він пояснив це тим, що не встигли підписати обвинувальний вирок, відповідно відправити документи в Північно-Кавказький окружний військовий суд міста Ростова», – прокоментував адвокат Едем Семедляєв.

Ще один адвокат Ліля Гемедлі розповіла, що прокурор клопотав про продовження запобіжного заходу через те, що її підзахисний Сервер Мустафаєв нібито може загрожувати свідкам, переховуватися, а також «іншим способом перешкоджати перебігу справи».

У жовтні 2017 року російські силовики заарештували шістьох мешканців Бахчисарая: Тимура Ібрагімова, Марлена Асанова, Мемета Белялова, Сейрана Салієва, Сервера Зекірьяєва і Ернеса Аметова. ФСБ звинувачує їх в участі у забороненій в сусідній Росії і анексованому нею Криму організації «Хізб ут-Тахрір».​

21 травня 2018 року в Криму затримали координатора організації «Кримська солідарність» Сервера Мустафаєва і Едема Смаїлова. Звинувачення проти них долучили до «справи Хізб ут-Тахрір».

В Україні «Хізб ут-Тахрір» діє законно. Водночас, у Росії Верховний суд заборонив «Хізб ут-Тахрір» ще у 2003 році, включивши до списку об’єднань, названих «терористичними», і зараз поширює цю заборону також і на території анексованого Криму.

Представники міжнародної ісламської політичної організації «Хізб ут-Тахрір» називають своєю місією об’єднання всіх мусульманських країн в ісламському халіфаті, але відкидають терористичні методи досягнення цього і кажуть, що зазнають несправедливого переслідування в Росії.

Захисники заарештованих у «справі Хізб ут-Тахрір» у Криму вважають їх переслідування вмотивованим релігійним упередженням. Адвокати звертають увагу, що обвинувачувані за цією справою – переважно кримські татари, а також українці і представники інших етносів, які сповідують іслам.

Фонд державного майна продав «Укртелефільм»

Фонд державного майна України продав підприємство «Укртелефільм» за 5,1 мільйона гривень, повідомив в.о. голови Фонду держмайна Віталій Трубаров у Facebook.

Переможцем аукціону стала компанія «Рієлтіс-Плюс».

Компанія була створена у 1965 році. За час свого існування кіностудія взяла участь у створені понад трьох тисяч телевізійних фільмів. Трубаров зазначив, що від неї залишилися напівзруйновані приміщення.

Він додав, що на аукціоні вдалося продати «Київмашсервіс». Під час торгів ціна лоту зросла на 80 відсотків: із 12 до 20 мільйонів гривень.

«Київмашсервіс» розташований у Києві, володіє низкою виробничих приміщень, в яких раніше випускалися будівельні конструкції та торгові меблі. Останнім часом все майно здавалося в оренду», – написав Трубаров.

Фонд держмайна очікує від переможців аукціону швидкого підписання договорів і перерахунку коштів.

За даними Рахункової палати, станом на червень 2019 року невиконання плану надходжень від приватизації державного майна становило 5,9 мільярда гривень, або 97%.

Чубаров: Зеленський під час візиту в Туреччину обговорить звільнення українських політв’язнів у Росії

Під час поїздки президента України Володимира Зеленського 7-8 серпня до Туреччини піднімуть питання про звільнення українських політв’язнів, утримуваних на території Росії і анексованого Криму. Про це 5 серпня розповів проекту Радіо Свобода Крим.Реалії глава Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров.

«Під час візиту буде обговорюватися дуже широке коло питань: починаючи від взаємодій у військовій сфері і завершуючи співпрацею в питаннях звільнення політв’язнів, забезпечення прав людини на окупованих територіях. Я не сумніваюся, що Україна буде в цьому отримувати підтримку турецької держави на всіх міжнародних майданчиках», – зазначив Чубаров.

Від наголосив, що Туреччина продовжує бути стратегічним союзником України.

«Те, що Туреччина в числі країн, куди відбуваються перші візити новообраного президента, говорить про те, що вона продовжує розглядатися Україною як близький стратегічний партнер і союзник. Це безперечно незмінна позиція Туреччини щодо територіальної цілісності української держави: невизнання анексії Криму та підтримка кримськотатарського народу і його опору російській окупації», – додав Чубаров.

Національний лідер кримських татар, народний депутат України Мустафа Джемілєв візьме участь у поїздці президента України Володимира Зеленського до Туреччини 7-8 серпня. У рамках візиту запланована зустріч із президентом Туреччини Реджепом Таїпом Ердоганом, представниками української і кримськотатарської громад.

Раніше про планований візит Зеленського в Туреччину повідомила пресслужба президента України.

US Seeks to Renew Pacific Islands Security Pact to Foil China

U.S. Secretary of State Mike Pompeo said on Monday negotiations have begun with three Pacific island nations to renew a national security agreement that would help Washington counter growing Chinese influence in the region.

Under the terms of the deal, known as the Compact of Free Association, the U.S. military have exclusive access to airspace and territorial waters of the Federated States of Micronesia, the Marshall Islands and Palau. In exchange, the small islands receive financial assistance.

“Today, I am here to confirm the United States will help you protect your sovereignty, your security, your right to live in freedom and peace,” Pompeo told reporters in Pohnpei State, one of four members of the Federated States of Micronesia.

“I’m pleased to announce the United States has begun negotiations on extending our compacts…. they sustain democracy in the face of Chinese efforts to redraw the Pacific.”

Pompeo, who is the first U.S. Secretary of State to visit Micronesia, spoke after meeting the leaders of Micronesia, the Marshall Islands and Palau.

The three tiny Pacific nations have gained greater strategic significance in recent years due a push by China into the region. During a visit to Sydney on Sunday, U.S. Defense Secretary Mark Esper described China’s actions as both “aggressive” and “destabilizing”.

Laying the foundations for negotiations, U.S. President Donald Trump in May hosted the leaders of the Federated States of Micronesia, the Marshall Islands and Palau – a rare state visit for such small countries.

The agreement is due to expire in 2024, and any lapse could have created a potential opening for China.

“Federated States of Micronesia form part of the second island chain that China sees as a way of containing their strategic ambitions,” said Jonathan Pryke, director of the Pacific Islands program at the Lowy Institute, a Sydney think tank.

“The relationship is a critical one, but China is increasing its pursuit of the region.”

China has become the region’s biggest bilateral lender during the past decade, although U.S. allies including Japan, Australia and New Zealand have retained “and in some instances recently increased” their already significant aid programs to Pacific island economies.

Reuters analysis of budget documents shows that most of China’s concessionary loans have flowed to those Pacific island economies with which it has strong diplomatic ties, including Fiji, Papua New Guinea, Tonga, Samoa and Vanuatu.

Countries that have retained ties to Taiwan – like Palau, Kiribati and Solomon Islands – have limited Chinese investment.

 

Classmates: Ohio Shooter Kept ‘Hit List’ and ‘Rape List’

High school classmates of the gunman who killed nine people early Sunday in Dayton, Ohio, say he was suspended for compiling a “hit list” of those he wanted to kill and a “rape list” of girls he wanted to sexually assault.

The accounts by two former classmates emerged after police said there was nothing in the background of 24-year-old Connor Betts that would have prevented him from purchasing the .223-caliber rifle with extended ammunition magazines that he used to open fire outside a crowded bar. Police on patrol in the entertainment district fatally shot him less than a minute later.

Both former classmates told The Associated Press that Betts was suspended during their junior year at suburban Bellbrook High School after a hit list was found scrawled in a school bathroom. That followed an earlier suspension after Betts came to school with a list of female students he wanted to sexually assault, according to the two classmates, a man and a woman who are both now 24 and spoke on condition of anonymity out of concern they might face harassment.

“There was a kill list and a rape list, and my name was on the rape list,” said the female classmate.

This undated photo provided Dayton Police shows Connor Betts. In mask and body armor, the 24-year-old opened fire early Sunday, Aug. 4, 2019, in an entertainment district in Dayton, Ohio, killing several people, including his sister, officials said.

A former cheerleader, the woman said she didn’t really know Betts and was surprised when a police officer called her cellphone during her freshman year to tell her that her name was included on a list of potential targets.

“The officer said he wouldn’t be at school for a while,” she said. “But after some time passed he was back, walking the halls. They didn’t give us any warning that he was returning to school.”

Bellbrook-Sugarcreek Schools officials declined to comment on those accounts, only confirming that Betts attended schools in the district.

The discovery of the hit list early in 2012 sparked a police investigation, and roughly one-third of Bellbrook students skipped school out of fear, according to an article in the Dayton Daily News.

It’s not clear what became of that investigation. Chief Michael Brown in Sugarcreek Township, which has jurisdiction over the Bellbrook school, did not return calls Sunday about whether his agency investigated the hit list.

Though Betts, who was 17 at the time, was not named publicly by authorities at the time as the author of the list, the former classmates said it was common knowledge within the school he was the one suspended over the incident.

Drew Gainey was among those who went on social media Sunday to say red flags were raised about Betts’ behavior years ago.

“There was an incident in high school with this shooter that should have prevented him from ever getting his hands on a weapon. This was a tragedy that was 100% avoidable,” he wrote on in a Twitter post on Sunday.

Gainey did not respond to messages from AP seeking further comment, but the name on his account matches that of a former Bellbrook student who was on the track team with Betts.

Former Bellbrook Principal Chris Baker said he “would not dispute that information” when the Daily News asked him Sunday about the hit list suspension. He declined to comment further to the newspaper and the AP was unable to reach him.

Betts had no apparent criminal record as an adult, though if he had been charged as a juvenile that would typically be sealed under state law.

“There’s nothing in this individual’s record that would have precluded him from getting these weapons,” Dayton Police Chief Richard Biehl said Sunday.

Not everyone who went to school with Betts had bad things to say. Brad Howard told reporters in Bellbrook on Sunday that he was friends with Betts from preschool through their high school graduation.

“Connor Betts that I knew was a nice kid. The Connor Betts that I talked to, I always got along with well,” Howard said.

Mike Kern, a customer at the gas station where Betts used to work in Bellbrook, said he hasn’t seen Betts in about a year.

“He was the nicest kid you could imagine,” always friendly, Kern said. “I never heard him talk about violence, say a racist word, or anything like that.”

He said they sometimes played trivia at a bar near the gas station, and Betts often knew the answers on questions about current events and pop culture.

“He was real smart,” Kern said. “He knew all the answers.”

Кримськотатарська журналістка має намір оскаржити в ЄСПЛ відкриту проти неї в Криму справу

Журналістка кримськотатарського телеканалу ATR Гульсум Халілова має намір оскаржувати в Європейському суді з прав людини порушення проти неї кримінальної справи в анексованому Криму. Про це вона повідомила в коментарі проєкту Радіо Свобода Крим.Реалії.

«Звичайно ж, цією справою буде займатися Еміль Курбедінов (адвокат Гульсум Халілової – ред.), ми будемо подавати скаргу до Європейського суду з прав людини», – сказала журналістка.

Вона наголосила, що вважає кримінальну справу політично мотивованою.

«Треба ж оголосити, що кримські татари беруть участь в якихось бандформуваннях, треба ж сфальсифікувати більше кримінальних справ щодо корінного народу Криму, який проявляє свою громадянську проукраїнську позицію. Я не вступала ні в які батальйони, я працювала польовим журналістом», – додала Халілова.

1 серпня стало відомо, що «кримське управління» ФСБ Росії порушило кримінальну справу проти журналістки кримськотатарського телеканалу ATR Гульсум Халілової за статтею 208 Кримінального кодексу Росії ( «Участь в збройному формуванні на території іноземної держави»).

Як повідомив проєкту Радіо Свобода Крим.Реалії адвокат Халілової Еміль Курбедінов, російські слідчі звинувачують її в тому, що вона нібито вступила до батальйону Номана Челебіджихана 2016 року. Дослідча перевірка за справою тривала близько року.

Підконтрольний Кремлю Київський районний суд анексованого Сімферополя 12 липня постановив заочно заарештувати Халілову на два місяці.

Як повідомляє ATR, сама журналістка дізналася про справу проти себе з соцмереж.

Українська прокуратура Автономної республіки Крим відкрила провадження через порушення кримінальної справи в Криму проти ведучої кримськотатарського каналу ATR Гульсум Халілової та її заочного арешту.

Гульсум Халілова – ведуча кримськотатарського телеканалу ATR. Вона виїхала з анексованого Криму на материкову частину України чотири роки тому.

New US Defense Chief Slams China on 1st Asian Visit

Secretary of Defense Mark Esper has slammed China’s “destabilizing” actions in the Indo-Pacific region during his first trip to the region.

Speaking to reporters in Sydney with Secretary of State Mike Pompeo and their Australian counterparts, Esper said the United States is “firmly against a disturbing pattern of aggressive behavior, destabilizing behavior from China.”

Esper and Pompeo pointed to Beijing’s militarization of islands in the South China Sea and accused it of promoting the state-sponsored theft of other nation’s intellectual property, and “predatory economics.”

The last was an apparent reference to so-called “debt traps” like a 2017 arrangement that gave China control of a port in Sri Lanka. After failing to keep up with its debt payments to China, Sri Lanka handed over the port and 15,000 acres of land to the Chinese government for 99 years.

China has arguably undertaken the largest transfer of intellectual property in human history, according to Bradley Bowman, the senior director of the Center on Military and Political Power at the Foundation for Defense of Democracies.

Bowman told VOA that intellectual property stolen by Beijing has been used to modernize Chinese weapons which, in the event of a future military conflict, would be used to kill Americans and their allies.

“The United States will not stand by idly while any one nation attempts to reshape the region to its favor at the expense of others,” Esper said.

U.S. Secretary of State Mike Pompeo, left, listens as Australian Foreign Minister Marise Payne makes a point during a press conference following annual bilateral talks in Sydney, Australia, Aug. 4, 2019.

Pompeo said Sunday the United States was not asking nations to “choose” between the U.S. and China.

However, allies in the region have grown increasingly worried amid increasing economic and military tensions between China and the United States.

Australian Foreign Minister Marise Payne praised the strong “mateship” between the United States and Australia, but added that China is also a vitally important partner for her country.

“It’s in no one’s interest for the Indo-Pacific to become more competitive or adversarial in character,” she said.

Southeast Asian nations grappled with the prospect of choosing sides in June during the annual Shangri-la Dialogue defense forum in Singapore. The question loomed so large that Singapore Prime Minister Lee Hsien Loong warned of smaller countries being “forced” to take sides.

 

Two US Mass Shootings Leave 29 Dead, Dozens Injured

Updated Aug.4, 2:10PM

In 13 hours of carnage in the United States, two shooters in separate incidents killed 29 people and injured dozens, leaving authorities searching for motives behind the mayhem.

A gunman wearing body armor and carrying extra magazines of ammunition was shot to death by police less than a minute after he opened fire early Sunday in a popular nightlife area in the Midwest city of Dayton, Ohio. The man killed nine people including his own sister and injured at least 27, four of them seriously.

Law enforcement officers work the scene of a shooting at a shopping mall in El Paso, Texas, Aug. 3, 2019.

Police said they believe there was only one shooter in the incident, but have yet to suggest a motive. News accounts identified the shooter as 24-year-old Connor Betts, who identifies himself on social media as a psychology student at a community college in the Dayton area.

Dayton Mayor Nan Whaley said the quick response by police “saved literally hundreds of lives” in the crowded Oregon district of the city filled with bars, restaurants and theaters.

Dayton Mayor Nan Whaley speaks during a news conference regarding a mass shooting earlier in the morning, Aug. 4, 2019, in Dayton, Ohio.

She said the gunman was carrying a .223-caliber semi-automatic weapon, the same-sized weapon a gunman employed in the one of the most horrific mass shootings in the U.S. in recent years, the assault in which 20 school children and six adults were killed in Newtown, Connecticut in 2012.

The Ohio bloodshed occurred about 13 hours after police in the U.S.-Mexican border city of El Paso, Texas, say a gunman opened fired at a Walmart store, killing at least 20 people and wounding 26 — an attack authorities say they are investigating as a possible hate crime targeting Hispanics.

The El Paso and Dayton incidents are the nation’s 21st and 22nd mass killing incidents this year, according to a database compiled by the Associated Press, USA Today and Northeastern University. The archive defines a mass killing as four or more people shot dead, excluding the gunman, at one location. A separate database counts more than 250 incidents this year in which four or more people have been killed or wounded.

The latest incidents occurred a week after a gunman killed three at a food festival in California and followed the killing of 58 at a country music festival in 2017 in California, 49 at an Orlando, Fla., night club in 2016 and 25 at a Texas church in 2017.

Bodies are removed from at the scene of a mass shooting, Aug. 4, 2019, in Dayton, Ohio.

U.S. authorities occasionally try to figure out ways to stop the slaughter of innocents in a country where gun ownership is enshrined as a constitutional right. Some lawmakers have attempted to curb gun ownership or stiffen the regulations surrounding gun sales, but have generally been rebuffed by other lawmakers opposed to new restrictions.

After the Dayton attack, Ohio Sen. Sherrod Brown said he was angered that state and national lawmakers won’t approve more gun controls, saying politicians’ “thoughts and prayers are not enough” of a response to mass killings.

U.S. President Donald Trump said Sunday on Twitter, “The FBI, local and state law enforcement are working together in El Paso and in Dayton, Ohio. Information is rapidly being accumulated in Dayton. Much has already be learned in El Paso. Law enforcement was very rapid in both instances. Updates will be given throughout the day!”

The FBI, local and state law enforcement are working together in El Paso and in Dayton, Ohio. Information is rapidly being accumulated in Dayton. Much has already be learned in El Paso. Law enforcement was very rapid in both instances. Updates will be given throughout the day!

— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) August 4, 2019

“God bless the people of El Paso Texas. God bless the people of Dayton, Ohio,” he implored.

God bless the people of El Paso Texas. God bless the people of Dayton, Ohio.

— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) August 4, 2019

Several Democratic presidential candidates — Sens. Cory Booker and Bernie Sanders and former Texas Congressman Beto O’Rourke — blamed Trump’s anti-immigrant rhetoric for fostering a climate of hate leading to the El Paso shooting.

 “Donald Trump is responsible for this,” Booker told CNN. “He is responsible because he is stoking fears and hatred and bigotry.”

But acting White House chief of staff Mick Mulvaney rejected any attempt to blame Trump.

“I blame the people who are sick,” Mulvaney told NBC’s Meet the Press interview show. “People are going to hear what they want to hear,” but added: “This was a political motive by a crazy person.”

In El Paso, police chief Greg Allen said police are seeking to confirm that the 21-year-old white male suspect now in custody was the author of an online posting predicting a shooting spree intended to target Hispanics.

Sgt. Robert Gomez of the El Paso, Texas, police briefs reporters on a shooting that occurred at a Walmart near Cielo Vista Mall in El Paso, Aug. 3, 2019.

The suspect was identified by police as Patrick Crusius, who lived in the Dallas area, hundreds of kilometers away from El Paso.

The post appeared online about an hour before the shooting and included language that complained about the “Hispanic invasion” of Texas. The author of the manifesto wrote that he expected to be killed during the attack.

The writer of the manifesto denied that he was a white supremacist, but decried “race mixing” in the United States, calling instead for territorial enclaves separated by race. The first sentence of the document expressed support for the man accused of killing 51 people at two mosques in Christchurch, New Zealand, in March, after he had posted his own conspiracy theory that non-white migrants were replacing whites.

Congressman Joaquin Castro of Texas said in a statement that in El Paso, “This vile act of terrorism against Hispanic Americans was inspired by divisive racial and ethnic rhetoric and enabled by weapons of war. The language in the shooter’s manifesto is consistent with President Donald Trump’s description of Hispanic immigrants as ‘invaders.'”

Cielo Vista Mall. El Paso, Texas

Castro, chairman of the Congressional Hispanic Caucus, said, “Today’s shooting is a stark reminder of the dangers of such rhetoric.”

Mexican President Andres Manuel Lopez Obrador said three Mexicans were killed in the shooting and six Mexicans were wounded.
 
Trump said Saturday that he and first lady Melania Trump “send our heartfelt thoughts and prayers to the great people of Texas.”

He also tweeted: “Today’s shooting in El Paso, Texas was not only tragic, it was an act of cowardice.  I know that I stand with everyone in this Country to condemn today’s hateful act. There are no reasons or excuses that will ever justify killing innocent people.”
 
Police began receiving calls about 10:39 a.m. local time with multiple reports of a shooting at Walmart and the nearby Cielo Vista Mall complex on the east side of the city.

Shoppers exit with their hands up after a mass shooting at a Walmart in El Paso, Aug. 3, 2019.

 
Sgt. Robert Gomez, a spokesman with the El Paso Police Department, said most of the shootings occurred at the Walmart, where there were more than 1,000 shoppers and 100 employees. Many families were taking advantage of a sales-tax holiday to shop for back-to-school supplies, officials said.
 
“This is unprecedented in El Paso,” Gomez said of the mass shooting.
 
Gomez said an assault-style rifle was used in the shooting.

El Paso, a city of about 680,000 people in western Texas, shares the border with Juarez, Mexico.

 

 

US Defense Secretary Wants INF-range Missiles in Asia

U.S. Secretary of Defense Mark Esper is crisscrossing the Asia-Pacific region on his first international trip as head of the Defense Department. The trip began as the U.S. withdrew from a decades-old arms control pact with Russia, the Intermediate-Range Nuclear Forces Treaty. The withdrawal means Washington and Moscow are free to develop ground-based missiles with a range of 500-5,500km. And that could be bad news for a country that was never even part of the pact–China. Our VOA Pentagon correspondent Carla Babb is traveling with Esper and explains why.

 

Син засудженого в Криму активіста Балуха називає «надуманими» звинувачення проти батька

Син засудженого в анексованому Криму українського активіста Володимира Балуха Павло заявляє, що його батько страждає за свої переконання, а звинувачення на його адресу «надумані». Про це він сказав в інтерв’ю проекту Радіо Свобода Крим.Реалії.

«Він підтримував іншу сторону, сторону України. Він ніби в меншості. Людей намагався переконати, і багатьом це не подобалося. Більшість була лояльною до всього цього (анексії Криму Росією – ред.), вони робили якісь доноси, кляузи на нього, намагалися щось прибрехати», – каже Павло.

На питання чи вважає він звинувачення на адресу батька надуманими, Павло відповів: «Абсолютно, так».

Повну версію інтерв’ю з Павлом Балухом читайте тут.

Підконтрольний Кремлю суд у Криму засудив Балуха до 4 років і 11 місяців колонії і штрафу в розмірі 10 тисяч рублів (нині це понад 3 тисячі 900 гривень) за сукупністю двох кримінальних справ. Він відбуває ув’язнення в російському місті Торжку.

В українця в ув’язненні вже тривалий час є проблеми зі здоров’ям, але особливого лікування йому не надають, наголошують правозахисники.

Захист Балуха і правозахисники стверджують, що він став жертвою репресій за свою відверту проукраїнську позицію. Він, зокрема, мав прапор України на щоглі на подвір’ї свого будинку, а на стіні табличку «вулиця Героїв Небесної сотні».

Правозахисний центр «Меморіал» у Росії визнав Володимира Балуха політичним в’язнем.

 

Three Reporters Killed in One Week in Mexico

Mexican officials said Saturday they would investigate the killing of a journalist in the Gulf coast state of Veracruz who was the third reporter to be killed in a week in Mexico as the country grapples with a record homicide rate.

Jorge Ruiz Vazquez, a reporter at the Grafico de Xalapa newspaper in Veracruz’s capital, died in spite of procedures in place to protect him, the state prosecutor’s office said.

“The prosecutor will investigate why protection measures granted to the victim and his family, which were active, were not enforced,” the entity said in a statement.

Ruiz’s death brings the number of Mexican journalists this year to at least eight compared with nine last year, according to free-speech advocacy group Article 19.

A reporter in Guerrero state who also served as a municipal official was shot and killed Friday, while earlier last week, a reporter who covered the police in the same state was found dead in the trunk of a vehicle with signs he had been shot and tortured.

Homicides in Mexico jumped in the first half of the year to the highest on record, according to official data. The spiraling violence underscores the challenges President Andres Manuel Lopez Obrador has faced since taking office in December with a vow to reduce violence in the country ravaged by notorious drug cartels.

Ruiz had reported death threats in October and November of 2018, said Ana Laura Perez, president of Veracruz’s commission to protect journalists (CEAPP), in an interview with Veracruz news outlet XEU Noticias.

She added that Ruiz had been shot and killed at his home in a municipality near Xalapa.

Veracruz’s governor, Cuitlahuac Garcia, said Friday evening that efforts were underway to find the people responsible for Ruiz’s death.

“We condemn the cowardly murder of a reporter from a local outlet, Jorge Ruiz,” he said on Twitter. “His killing will not go unpunished.”

Report: Johnson Aide Says UK Lawmakers Can’t Stop No-deal Brexit

LONDON — Lawmakers will be unable to stop a no-deal Brexit on Oct. 31 by bringing down Britain’s government in a vote of no confidence next month, Prime Minister Boris Johnson’s top aide has advised, according to the Sunday Telegraph

Dominic Cummings, one of architects of the 2016 campaign to leave the European Union, told ministers that Johnson could schedule a general election after the Oct. 31 Brexit deadline if he loses a vote of no confidence in parliament, the newspaper said, citing sources. 

Johnson has promised to lead Britain out of the EU on Oct. 31 with or without a deal but has a working majority of just one after his Conservative Party lost a parliamentary seat on Friday. 

Some of his lawmakers have hinted they would vote against him to prevent a no-deal Brexit — a rising prospect that has sent the pound tumbling to 30-month lows against the dollar over the last few days. 

Lawmakers are unable to table a motion of no confidence before next month because the House of Commons is in recess until Sept. 3. 

“[Lawmakers] don’t realize that if there is a no-confidence vote in September or October, we’ll call an election for after the 31st and leave anyway,” Cummings was quoted by one of the Sunday Telegraph’s sources as saying. 

Johnson has said he would prefer to the leave the EU with a deal but has rejected the Irish backstop — an insurance policy to prevent the return of a hard border between the Irish Republic and Northern Ireland — which the EU says is key to any agreement. 

The main opposition Labour Party has said it will oppose any Brexit deal brought forward by Johnson if it does not protect jobs, workers’ rights and the environment. 

US Prosecutors Accuse Honduran President of Drug Conspiracy

MEXICO CITY — U.S. federal prosecutors have accused the Honduran government of essentially functioning as a narco-state, with the current and former presidents having received campaign contributions from cocaine traffickers in exchange for protection. 
 
A 49-page document filed in New York’s southern district on Friday refers to Honduran President Juan Orlando Hernandez as a co-conspirator who worked with his brother, Juan Antonio “Tony” Hernandez, and former President Porfirio Lobo “to use drug trafficking to help assert power and control in Honduras.” 
 
It says that the president and his predecessor “relied on drug proceeds” to fund political campaigns and cites “evidence of high-level political corruption.” 
 
The filing came months after other U.S. federal court documents showed the current president and some of his closest advisers were among the targets of a Drug Enforcement Administration investigation, casting further doubt on the United States’ assertion that Honduras has helped stop the flow of drugs.  

U.S. support 
  
The U.S. government has been a staunch supporter of Hernandez’s government, pouring millions of dollars into security cooperation to stop cocaine headed to the U.S. from South America. 
 
The office of the Honduran president said via Twitter on Saturday that Hernandez “categorically denies the false and perverse accusations.”  
  
It later issued a separate, lengthier statement suggesting that the allegations in New York were put forward by drug dealers seeking retaliation against the president, who was head of the Central American country’s congress in 2012 when the legislature authorized extradition of Honduran nationals to face drug-trafficking charges in the U.S. 
 
Since then, the president’s office said, more than 40 Hondurans have been extradited and others have negotiated plea deals with U.S. officials in exchange for information. 
 
“President Hernandez has been relentless in the fight against drug traffickers despite predictable reprisals, to the point that one of his 17 siblings, a younger brother, is now being tried in New York,” the office said.  
  
Specifically, New York prosecutors allege that the president used $1.5 million in drug trafficking proceeds to help secure power in 2013. That campaign support came via cash bribes to Honduran officials as well as gifts and favors to local politicians, prosecutors argue. Hernandez won re-election in 2017, despite term limits in Honduras and widespread allegations of election fraud. 
 

FILE – Former Honduran President Porfirio Lobo Sosa.

The filing also alludes to multiple payments of $1 million or more from drug dealers to Lobo. 
 
Lobo’s wife was arrested by Honduran officials in 2018 on charges of diverting $700,000 in public funds. His son, Fabio, was sentenced in the U.S. to 24 years in prison in 2017 for drug trafficking. 
 
Lobo was Hernandez’s mentor and oversaw his rise to power.  
  
Upcoming case

The filing forms part of pre-trial documents in an upcoming case against Tony Hernandez, who was arrested in 2018 in Miami on charges of smuggling thousands of kilograms of cocaine into the U.S. 
 
Prosecutors describe Tony Hernandez as a “violent, multi-ton drug trafficker” with significant influence over high-ranking Honduran officials, who in turn protected his shipments and turf. They also say that members of the Honduran National Police escorted his cocaine through the country’s waters and airspace, while Lobo once deployed military personnel to the nation’s border with Guatemala to deter another drug trafficker from encroaching on territory in western Honduras. 
 
On at least two occasions, prosecutors say Tony Hernandez helped arrange murders of drug-trafficking rivals, one of whom he had executed by a member of the national police. That hit man was later promoted to chief of police, they say. 
 
The court filing included an image of a kilo of cocaine monogrammed with the initials TH, which prosecutors say stood for Tony Hernandez. 
 
The DEA says Tony Hernandez’s trafficking career began in 2004 and continued after he won a seat in Honduras’ congress in 2014. It’s unclear why Hernandez was in Miami when U.S. officials arrested him last year. 
 
Separately, on Friday, a New York judged sentenced Honduran Hector Emilio Fernandez Rosa to life in prison for drug trafficking.  
  
Manhattan U.S. Attorney Geoffrey S. Berman, who is also handling the Tony Hernandez case, said Fernandez paid millions of dollars in bribes to Honduran officials during his career, including a $2 million payment to former President Jose Manuel Zelaya Rosales. 
 
Zelaya was forced out of office via a 2009 coup, after which Lobo was elected president. 

Володимир Балух знову в ШІЗО – правозахисники

Український політв’язень Володимир Балух, ув’язнений у Росії, знову опинився у штрафному ізоляторі, повідомила Кримська правозахисна група з посиланням на родичів українця.

За їхньою інформацією, його закрили в ШІЗО в його колонії № 4 в російському місті Торжку 30 липня на 15 діб.

Як нагадують правозахисники, за чотири місяці в цій колонії його зачиняють у ШІЗО вже вшосте. Вони звертають увагу, що це ставить під загрозу його здоров’я, підірване попередніми голодуваннями протесту і суворими умовами утримання в колонії: після численних відправлень до ШІЗО Балуха на півроку перевели у приміщення камерного типу. Постійне перебування в ізоляторі може завдати його здоров’ю непоправної шкоди, наголошують у Кримській правозахисній групі.

В українця в ув’язненні вже тривалий час є проблеми зі здоров’ям, але особливого лікування йому не надають.

Підконтрольний Кремлю суд у Криму засудив Балуха до 4 років і 11 місяців колонії і штрафу в розмірі 10 тисяч рублів (нині це понад 3 тисячі 900 гривень) за сукупністю двох кримінальних справ.

Федеральна служба безпеки Росії затримала фермера, громадського активіста Володимира Балуха 8 грудня 2016 року в його будинку в селі Серебрянка Роздольненського району в окупованому Росією Криму. Співробітники ФСБ стверджували, що знайшли на горищі будинку, де живе Балух, 90 патронів і кілька тротилових шашок. Російська влада на півострові висунула Балухові обвинувачення у зберіганні боєприпасів, його засудили до 3 років і 5 місяців позбавлення волі в колонії-поселенні і до штрафу в розмірі 10 тисяч рублів.

Згодом проти Балуха порушили ще одну справу – через заяви начальника ізолятора тимчасового тримання в селищі Роздольному, який стверджує, що Балух його побив. При цьому сам активіст і його захист заявляють, що це тюремник напав на нього. Через цю справу термін покарання йому збільшили до 4 років і 11 місяців.

Захист Балуха і правозахисники стверджують, що він став жертвою репресій за свою відверту проукраїнську позицію. Він, зокрема, мав прапор України на щоглі на подвір’ї свого будинку, а на стіні табличку «вулиця Героїв Небесної сотні».

Правозахисний центр «Меморіал» у Росії визнав Володимира Балуха політичним в’язнем.

9 січня підконтрольний Росії Керченський міський суд у Криму відмовив Балухові в умовно-достроковому звільненні.

Активіст своєї провини не визнає, 2018 року він упродовж кількох місяців голодував на знак протесту проти несправедливого, за його словами, ув’язнення.

Зеленський розповів про можливу «нормандську» зустріч

Президент України Володимир Зеленський повідомив про можливий термін нової зустрічі в так званому «нормандському форматі» щодо врегулювання на окупованій частині Донбасу.

Як сказав він у перебігу своєї поїздки до Трускавця Львівської області, така зустріч на рівні чотирьох представників міністерств закордонних справ країн-учасниць може відбутися у Франції наприкінці серпня.

Понад два тижні тому Зеленський, іще не уточнюючи можливих термінів цієї зустрічі зовнішньополітичних радників керівників держав-учасниць «нормандського формату», заявляв, що очікує після неї і проведення зустрічі самих керівників України, Німеччини, Франції і Росії.

Так само й заступник голови офісу президента Вадим Пристайко говорив тоді, що ці радники планують знову зустрітися наприкінці літа, щоб обговорити реалізацію домовленостей, про які йшлося на попередній зустрічі 12 липня.

Але він тоді заявляв, що очікує на зустрічі лідерів держав не відразу після цієї наступної зустрічі, а через одну зустріч.

За словами Пристайка, серед домовленостей, досягнених на зустрічі 12 липня, був обмін бранцями протягом місяця, хоча точна кількість їх не була остаточно узгоджена.

«Нормандський формат» переговорів про врегулювання ситуації на окупованій частині Донбасу був започаткований на зустрічі президентів України, Франції й Росії і канцлера Німеччини у французькій Нормандії 2014 року. Ці переговори відбуваються у форматах керівників держав чи голів МЗС, а готують їх на зустрічах радників. Останніми місяцями Росія уникала таких переговорів, очікуючи на зміну влади в Україні і на те, що нова українська влада буде більш поступливою перед домаганнями Кремля.

ЦВК зареєструвала 191 обраного 21 липня мажоритарника зі 199

Центральна виборча комісія на засіданні 3 серпня визнала обраним 31 депутата Верховної Ради. Про це повідомляє пресслужба ЦВК.

«Таким чином, станом на 3 серпня Центральна виборча комісія визнала обраними 191 народного депутата України. Окрім того, Комісія внесла зміни до складу окремих окружних виборчих комісій з виборів народних депутатів України на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року, утворених відповідно до постанови ЦВК від 31 травня 2019 року № 919», – ідеться в повідомленні.

У цілому 21 липня відбулося голосування в 199 одномандатних округах із загалом 225. Депутати від 26 округів, розташованих на окупованих територіях (у Криму та в частині Донбасу), будуть обрані після звільнення цих територій.

До 5 серпня ЦВК має оголосити офіційні результати виборів.