Study: Kids Who Play Violent Video Games May Be More Likely to Handle Guns

Children who either played or watched a video game that included gun violence were more likely afterward to handle a gun and pull the trigger, a new study finds.

More than 200 children were randomly assigned to play either a non-violent video game or a game with firearm violence. Soon after, more than 60% of kids who played the violent game touched a gun, compared to about 44% of those who played a non-violent game, researchers report in JAMA Network Open.

The lessons from the new findings are that: “gun owners should secure their guns,” and “parents should protect their children from violent media, including video games,” said study coauthor Brad Bushman, a professor of communication at The Ohio State University.

“Each day in the United States, nearly 50 children and teenagers are shot with a firearm, often as a result of a child finding one loaded and unsecured,” Bushman and his coauthor Justin Chang, a former graduate student at Ohio State, wrote.

“Among firearm-owning households with children, approximately 20% keep at least one firearm loaded and unsecured.”

Bushman and Chang recruited 242 kids, ages 8 to 12, to look at the impact of violent video games. The children were partnered up and then randomly assigned to one of three groups: a version of Minecraft that included violence with guns, a version that included violence with swords and a non-violent version. No matter which game a pair of children was assigned to, one would play the game and the other would watch.

After playing the games for 20 minutes, the children were moved to another room that contained toys for them to play with as well as two disabled guns with trigger counters that had been tucked away in a cabinet.

Out of the 242 children recruited, 220 eventually found the guns and those kids were included in the study.

Among the 76 children who played video games that included guns, 61.8% handled the weapon, as compared 56.8% of the 74 who played a game including sword violence and 44.3% of the 70 who played a non-violent game.

Children who played violent video games were also more likely to pull the trigger, researchers found.

How many times children pulled the trigger depended on the video game they watched.

It was a median of “10.1 times if they played the version of Minecraft where the monsters could be killed with guns, 3.6 times if they played the version of Minecraft where the monsters could be killed with swords and 3.0 times if they played the version of Minecraft without weapons and monsters,” Bushman said in an email.

“The more important outcome, though, is pulling the trigger of a gun while pointing that gun at oneself or one’s partner [children were tested in pairs],” Bushman said. There, the median was 3.4 times for the game with gun violence, 1.5 times for the game with swords and 0.2 times for non-violent games.

The new study “is the most rigorous design that can be conducted,” said Cassandra Crifasi, deputy director of the Johns Hopkins Center for Gun Policy and Research.

While “it’s important to recognize certain types of entertainment can be violent, when it comes to firearms, the solution is to store guns safely so that children can’t gain access,” Crifasi said. “That doesn’t mean children won’t engage in other violent play. But we can cut off guns as a source of potential harm.”

Dr. Shari Platt agreed that the best way to protect kids is proper gun storage.

“The study is interesting and I think they are touching on some very real fears parents have around graphically violent video games,” said Platt, chief of pediatric medicine at NewYork-Presbyterian/Weill Cornell Medical Center and an associate professor of clinical emergency medicine. But in the end, “education and prevention are always the answers.”

SOURCE: http://bit.ly/2EHXw4w and http://bit.ly/2EJslpC JAMA Network Open, online May 31, 2019.

your ad here

Адвокат затриманого в Будапешті українського капітана заявив про поспішність дій правоохоронців

Адвокат затриманого через аварію на Дунаї 29 травня 64-річного українця, капітана великого пасажирського судна Viking Sigyn Балаж М.Тоут вважає, що арешт і допит українця, у котрого за плечима 44-річний стаж плавання на різноманітних суднах річкового флоту, зроблені передчасно, оскільки ще не готова експертиза фахівців. Він також озвучив заяву українця про те, що «Вікінґ» не порушував жодних правил судноплавання.

«Існує дуже багато відео. Я особисто бачив їх чимало. Припускаю, що ці відеозаписи бачили і слідчі. Ми вважаємо, що повинна бути бодай попередня експертиза. А бачення подій слідством зараз є не більше, ніж теорія», – заявив адвокат 31 травня.

Заарештований український капітан вже скористався своїм правом і написав скаргу на дії угорських правоохоронців щодо взяття його під варту як підозрюваного.

За словами адвоката, під час допиту затриманий 64-річний одесит детально розказав, як відбувалися події 29 травня перед будапештським мостом Марґіт на Дунаї.

«Одразу після зіткнення з прогулянковим катером «Русалка», наскільки це дозволяли умови річкової повені, пасажирське судно «Вікінґ» зупинилося. Подали сигнал про зіткнення, відтак, за узгодженням із владою, визначилися з місцем стоянки», – повідомив Балаж М.Тоут.

Адвокат сказав, що його клієнта дуже надломила новина про те, скільки людей загинуло в аварії і що він попросив переказати через юриста свої співчуття сім’ям загиблих.

31 травня на місці події побували Петер Сійярто, керівник МЗС Угорщини, зі своєю південно-корейською колегою Кан Ген Хва. Разом із нею прилетіли також семеро членів родин загиблих. Корейська сторона висловила готовність надати угорцям всю необхідну фахово-технічну допомогу для віднайдення зниклих пасажирів.

«Ми не заспокоїмося доти, доки не буде знайдено останнього зниклого. Нас не покине надія», – зазначила міністр закордонних справ Південної Кореї.

За словами Петера Сійярто, зараз у пошуку задіяні сотні людей. Однак він зауважив, що треба налаштуватися на тривалі пошуки через украй несприятливі погодні умови та повінь на Дунаї. Він пообіцяв, що угорська влада буде намагатися з’ясувати усі причини, які призвели до аварії 29 травня.

Пізно ввечері 29 травня перед мостом Марґіт на Дунаї зіштовхнулися два річкові судна. Менший річковий пароплав «Русалка» з 35-ма особами на борту (капітаном судна і матросом (обоє угорці), а також 33 пасажирами з Південної Кореї) від зіткнення з великим прогулянковим судном «Вікінґ» дуже швидко затонув – буквально за 7 секунд. Вижили семеро громадян Південної Кореї. Сімох пасажирів знайшли вже мертвими за три кілометри від мосту Ладьманьоші у Будапешті.

Пошуки 21 зниклого пасажира тривають і досі. Через стрімку течію, яка сягне свого піку, за прогнозами гідрологів, 1 червня, погану видимість і повінь на Дунаї водолази не можуть ретельно обстежити виявлене за допомогою сонарів затоплене судно. Австрія запропонувала Угорщині допомогу фахівцями та спеціальною технікою. У Будапешті також перебуває і підрозділ рятувальників з військовими водолазами з Південної Кореї.

your ad here

Адвокат засудженого в Росії Гриба заявила, що її тричі не пустили до підзахисного в СІЗО

Адвоката засудженого в Росії українця Павла Гриба заявила в коментарі виданню «МБХ медіа», що її тричі не пустили до свого підзахисного в СІЗО.

«Мене до нього не пускають, я тричі до нього ходила, сиділа там весь день, але безрезультатно – кажуть, все зайнято, не можуть пустити», – сказала адвокат Марина Дубровіна.

За її даними, Грибу, як і раніше, не надають медичну допомогу, якої він потребує.

Вона додала, що сторона захисту направляла звернення на ім’я уповноваженого з прав людини Тетяни Москалькової, однак відповідь не була отримана.

У Росії 22 березня суд оголосив вирок у справі українця Павла Гриба, обвинуваченого там у «сприянні терористичній діяльності» і нині важко хворого – 6 років ув’язнення.

20-річний нині Павло Гриб потерпає від низки важких захворювань і перебуває у важкому стані, він потребує постійного висококваліфікованого нагляду лікарів, регулярного проведення комплексного медичного обстеження і перебування у спеціалізованому медичному закладі, нагадали у відповідь на вирок у Міністерстві закордонних справ України.

​19-річного на той час Павла Гриба викрали російські спецслужби 24 серпня 2017 року на території Білорусі, де він тоді перебував, і перевезли на територію Росії, де висунули обвинувачення, які українець відкидає.

your ad here

Адвокат кримськотатарської активістки Зудієвої повідомив про «грубі порушення» при її затриманні

Захист кримськотатарської активістки та правозахисниці Лутфіє Зудієвої заявив про «грубі порушення» з боку правоохоронних органів під час її затримання та укладання протоколу про адміністративне порушення. Про це адвокат Еміль Курбедінов сказав в ході судового засідання в підконтрольному Кремлю Київському районному суді анексованого Сімферополя, повідомляє кореспондент проекту Радіо Свобода Крим.Реалії.

Курбедінов підкреслив, що 30 травня його не допускали до Зудієвої у будівлю російського Центру з протидії екстремізму для надання юридичної допомоги. В результаті захисник заявив у прокуратуру про злочин, зокрема про перевищення посадових повноважень співробітниками Центру «Е».

Читайте також: Суд у Криму оштрафував кримськотатарську активістку Салієву за репост у Фейсбуці

Також він акцентував увагу на суперечностях у експертному висновку кримського історика-політолога Андрія Нікіфорова, який не володіє арабською мовою, відтак не може, за словами Курбедінова, знати про зміст написів на символіці, яку охарактеризував як екстремістську.​

Також у дослідницькій частині висновку експерта фігурує ім’я іншої затриманої Муміє Салієвої, тоді як правопорушення приписують Лутфіє Зудієвій.

Адвокат Маммет Мамбетов зазначив, що у справі не фігурують остраждалі від інкримінованого правопорушення. За словами юриста, якщо правопорушення не завдає шкоди суспільству, то провадження має бути закрите.

Представники Центра «Е» не коментували заяви адвокатів Зудієвої.

Читайте також: Прокуратура АРК розслідує затримання кримськотатарських активісток як незаконне позбавлення волі

Російські силовики 30 травня затримали двох кримськотатарських активісток: правозахисницю і громадянську журналістку Лутфіє Зудієву, а також дружину фігуранта Бахчисарайського «справи «Хізб ут-Тахрір», координаторку ініціативи «Кримське дитинство» Муміне Салієву. Пізніше їх відпустили, відкривши адміністративні справи.

Кримські і російські силові відомства ситуацію наразі не коментували.

Міністр закордонних справ України Павло Клімкін напередодні звернувся до світової спільноти із засудженням дій російських силовиків, які затримали двох кримськотатарських активісток. Прокуратура АРК розслідує це затримання як незаконне позбавлення волі.

your ad here

Energy Secretary: US Aims to Make Fossil Fuels Cleaner 

The Trump administration is committed to making fossil fuels cleaner rather than imposing “draconian” regulations on coal and oil, U.S. Energy Secretary Rick Perry said Thursday at an energy conference in Salt Lake City.

Perry previously said the administration wants to spend $500 million next year on fossil fuel research and development as demand plummets for coal and surges for natural gas. 

 

“Instead of punishing fuels that produce emissions through regulation, we’re seeking to reduce those emissions by innovation,” Perry said at the conference.

Fossil fuel emissions have been cited by scientists as a major source of global warming. 

 

U.N. Secretary-General Antonio Guterres recently said the world must change how it fuels factories, vehicles and homes to limit future global warming.

Perry said the Trump administration has proven it can make energy cleaner, but he provided no details involving coal and other fossil fuels, other than the closing of old, inefficient coal-burning power plants and exporting increasing volumes of natural gas, an alternative to coal.  

Department of Energy spokesman Dirk Vande Beek didn’t immediately return an email and voicemail seeking more details about Perry’s claim.

Perry pointed to an overall drop in emissions as proof of progress.

Greenhouse gas emissions dropped 13 percent from 2005 to 2017, according to the most recent report from the Environmental Protection Agency.

Lindsay Beebe of the Sierra Club in Utah said trying to make fossil fuels cleaner is misspent energy.

“I don’t know that it’s possible right now, but what is ready right now are renewables. Wind, solar and geothermal are commercially viable and at scale,” Beebe said.

The summit Thursday was briefly interrupted when 15 protesters took the stage to criticize the administration’s fixation on fossil fuels. 

 

They said the misguided approach ignores climate change. Police then escorted them out.

After they left, Utah Gov. Gary Herbert, who sponsored the event, said he and other leaders appreciated the “youthful enthusiasm” but their call to immediately discard fossil fuels and shift entirely to renewable energy isn’t realistic.

They would like us to quit by Friday and not take anything out of the ground,'' Herbert said.That obviously doesn’t work from a practical standpoint.”

Americans burned a record amount of energy in 2018, with a 10% jump in consumption from booming natural gas helping lead the way, the U.S. Energy Information Administration said.

Fossil fuels in all accounted for 80% of Americans’ energy use. 

your ad here

Вакарчук заявив, що витратив на партію «Голос» «два чи три» мільйони гривень власних коштів

Музикант Святослав Вакарчук заявив, що витратив на свою партію «Голос» «два чи три» мільйони гривень власних коштів. В інтерв’ю виданню «Ліга.net» він розповів, що партії «Голос» потрібно близько 70-80 мільйонів гривень і пообіцяв нові інвестиції зі свого боку.

«Ми – молода партія, нам треба набагато менше грошей, ніж іншим. Близько 70-80 мільйонів гривень. Ці гроші будуть підйомними для нас і наших друзів. Я ось, наприклад, усі виручені гроші за мій концерт «360» на ВДНГ витрачу на фінансування партії – і це будуть чималі кошти – понад два мільйони гривень», – сказав Вакарчук.

Він додав, що є «близько 10 заможних людей, які приєдналися до фінансування» партії. Водночас Вакарчук сказав, що буде готовий назвати їхні імена після відповідного рішення з’їзду «Голосу».

«Зараз існують спеціальні хитрі обмеження, які нам залишили попередники. Якщо нам потрібна кампанія 70 мільйонів – це значить, що за законом ми не можемо взяти по 15 мільйонів у п’яти заможних людей і сплатити з цього податки. Вони можуть зробити внесок на суму близько 1,7 мільйона гривень. Ми не хочемо порушувати закон і знайдемо способи для того, щоб це було максимально відкрито», – заявив Вакарчук.

16 травня Вакарчук заявив про створення політичної партії «Голос», яка планує взяти участь у виборах у Верховну Раду. Дострокові парламентські вибори призначені на 21 липня.

your ad here

IMF Denies Pressuring Venezuela to Release Economic Data

The International Monetary Fund said on Thursday it had not pressured Venezuela to release economic indicators after years of silence, while two sources said the country’s surprise data release this week was due to pressure from China.

The central bank on Tuesday unexpectedly released data confirming Venezuela is suffering hyperinflation and massive economic contraction. The release reversed President Nicolas Maduro’s unofficial policy of classifying economic indicators as state secrets.

The data reported a 22.5 percent contraction in Venezuela’s economy in the third quarter of 2018 from the same period of the previous year. The bank did not provide a full-year 2018 figure for economic activity.

Monthly inflation in April 2019 was 33.8 percent, while 2018 full-year inflation reached 130,060 percent, the bank said.

The IMF said it suspended work with Venezuela on its economic data in January, when opposition leader Juan Guaido invoked the constitution to assume the interim presidency, arguing Maduro’s 2018 re-election was illegitimate.

Most Western countries, including the United States, have backed Guaido as the OPEC nation’s interim head of state.

However, Maduro and ruling socialist party continue to control state institutions including the military, state oil company PDVSA and the central bank.

The Fund said in March it was awaiting guidance from member countries on whether to recognize Guaido as the country’s leader. The United States and Venezuelan ally China are important IMF members, as they have the world’s two largest economies.

“Work in this area has been suspended since late January as political developments gave rise to questions regarding government recognition,” the spokesman said.

Last year, the IMF issued a “declaration of censure” against Venezuela for failing to report timely and accurate economic data, such as gross domestic product and inflation.

The move was a warning that Caracas could be barred from voting on IMF policies, and eventually expelled, unless it resumed timely and accurate reporting.

Maduro has repeatedly dismissed the IMF as an agent of U.S. colonialism and criticized the institution for leading harsh austerity programs in developing countries.

China, which has for years sought to increase its influence within the IMF, had pressured Maduro’s government to release the data, according to two sources with knowledge of the matter.

One of the sources said China had hoped releasing the data would help bring Venezuela into compliance with the IMF, making it harder for the institution to recognize Guaido.

An IMF spokesman said the fund could not fully assess the quality of the data because there was no contact with the government.

“We cannot offer a view on data quality as we have not had the opportunity to make a full assessment in the absence of contacts with the authorities,” the spokesman said.

your ad here

Wall Street Slump Continues on U.S.-China Trade Uncertainty

U.S. stocks lost ground again on Thursday, as conflicting comments on trade talks from President Donald Trump and Beijing  reinforced investor nervousness that a lengthy battle could be in the offing and harm global growth.

Trump said talks with China were going well but those comments were countered by a senior Chinese diplomat who said provoking trade disputes is “naked economic terrorism.”

The lack of clarity around the trade battle has rattled investors of late, after the S&P 500 had risen more than 17% through the first four months of the year on optimism a trade deal between the two countries could be reached.

That optimism has faded, however, as the escalating dispute between the two countries has weighed heavily on Wall Street in May, with each of the three main indexes declining at least 5% for the month. The benchmark S&P 500 is nearly 6% lower from its closing high on April 30.

“The market is coming to that realization that we are not getting really clean or clear information and it is going to be a lot of noise and just prepare for that,” said Ben Phillips, chief investment officer at Eventshares in Newport Beach, California.

“It is a difficult market right now. There are a lot of macro signals that are starting to roll over and the question is the trade dispute causing that or is it other factors.”

A government report on Thursday showed U.S. inflation was much weaker than initially thought in the first quarter on a sharp slowdown in domestic demand, while growth was also slightly lower than estimated in April.

The Dow Jones Industrial Average fell 27.59 points, or 0.11%, to 25,098.82, the S&P 500 lost 2.11 points, or 0.08%, to 2,780.91 and the Nasdaq Composite dropped 9.19 points, or 0.12%, to 7,538.12.

The trade jitters helped sustain demand for safe haven debt, as U.S. Treasury yields held near 20-month lows. The yield curve between three-month bills and 10-year notes remained inverted, the inversion the widest in nearly 12 years.

That, in turn, weighed on interest-rate sensitive bank stocks, which dropped 1.5% and were on track for a third straight day of declines, while the broader financial sector declined 0.8%.

The energy sector fell 1.3%, as oil prices continued their slump in part due to a smaller-than-expected decline in U.S. crude inventories. The sector has fallen more than 10% this month.

Among stocks, Dollar General Corp jumped 7.2% after the discount retailer’s same-store sales and profit topped expectations.

Viacom Inc climbed 3.6% after report that CBS Corp is preparing for merger talks with the media company. CBS rose 2.5%.

PVH Corp plunged 14.2% as the worst performer on the S&P 500, after the Calvin Klein owner cut its annual profit forecast as it grapples with tariffs and slowing retail growth.

Declining issues outnumbered advancing ones on the NYSE by a 1.11-to-1 ratio; on the Nasdaq, a 1.38-to-1 ratio favored decliners.

The S&P 500 had 1 new 52-week high and 25 new lows; the Nasdaq Composite 25 new highs and 119 new lows.

your ad here

Оприлюднена стенограма зустрічі Зеленського із керівництвом Ради: документ

Спікер парламенту Андрій Парубій наголосив, що не бачить «жодної конституційної підстави для указу про розпуск парламенту»

your ad here

Очільник «Кварталу» заявив, що Зеленський буде отримувати роялті за вже вироблені продукти

Президент України Володимир Зеленський буде отримувати роялті за вже вироблені продукти студії «Квартал 95», заявив співвласник «Кварталу» Борис Шефір в інтерв’ю виданню «Детектор медіа».

«Весь прибуток від продукту, який ми виробляємо, буде між нами розділений у рівних частинах. Цей процес потребує доопрацювання. Грубо кажучи, він отримує дохід у вигляді роялті від продажу бібліотеки по тих фільмах, які купують у всьому світі. Зарплата президента становить десь 30 тисяч гривень, по-моєму. Володя – забезпечена людина, він цього не приховував, показав свою декларацію. Але відмовлятися від роялті за продукти, які були створені за 15 років «Кварталу», він не буде. Усе чесно», – сказав Шефір.

Він додав, що Зеленський не буде отримувати зарплату у «Кварталі» під час роботи президентом.

За словами Шефіра, Зеленському можуть повернути його частку в студії «Квартал 95» після завершення роботи на посаді президента України.

«Звичайно, якщо він захоче», – сказав Шефір у відповідь на питання, чи збирається він повернути Зеленському частку в бізнесі через п’ять років.

Він заявив, що наразі це рішення не оформлене юридично.

«Однак думки про майбутні домовленості є в планах. Між нами нема недовіри», – зазначив Шефір.

Актор та співвласник студії «Квартал 95» Володимир Зеленський був обраний президентом України у другому турі виборів глави держави. 20 травня відбулася його інавгурація.

your ad here

Trump: China Maybe Regrets Backtracking on Trade Provisions

President Donald Trump said Thursday he still believes China “would love to make” a new trade deal with the United States and might now regret backtracking on some agreements negotiators for the two countries had reached.

“We had a deal and they broke the deal,” Trump said at the White House. “I think if they had to do it again they wouldn’t have done what they did.”

Trump contended that tariffs he has imposed on hundreds of billions of dollars worth of Chinese imports has prompted some manufacturers in China to move their production to other countries.

“I think we’re doing very well with China,” he said, adding that tariffs have had little effect on inflation in the U.S.

Trade talks between officials of the world’s two biggest economies broke off recently, but U.S. Treasury Secretary Steven Mnuchin has said he likely will travel to Beijing “in the near future” to continue negotiations.

Meanwhile, Chinese Vice Foreign Minister Zhang Hanhui  accused the U.S. of engaging in “naked economic terrorism” in the trade war. He leveled the accusation in Beijing during a news briefing on President Xi Jinping’s official visit to Russia next week.

Beijing and Washington have been engaged in a trade war since last July, when Trump first imposed tariffs on hundreds of Chinese products worth billions of dollars, leading to a set of retaliatory tit-for-tit tariff increases. Trump and Xi had agreed to de-escalate the trade war last December while they started negotiations to reach a lasting deal.  

But Trump recently boosted taxes on $200 billion worth of Chinese goods after accusing Beijing of reneging on promises to make structural changes to its economic practices. He has threatened to add tariffs to all Chinese imports, which could amount to levies on another $300 billion worth of Chinese exports to the U.S.  

Zhang said while China does not want a trade war, it is not afraid of it, and described the Trump administration’s actions as “economic bullying.”

Beijing countered Trump’s levies by announcing new tariff increases on $60 billion worth of U.S. exports that will take effect Saturday.

An editorial Wednesday in The People’s Daily, the official newspaper of China’s ruling Communist Party, warned that China could end exports of rare earth minerals to the U.S. as leverage in the trade war. Rare earths are a group of 17 chemical elements used in everything from smartphones and other high-tech electronics to military equipment. 

your ad here

Telecoms Giant EE Launches Britain’s First 5G Services

British mobile phone operator EE on Thursday became the first in the country to launch a high-speed 5G service, but without smartphones from controversial Chinese technology giant Huawei.

EE, which is a division of British telecoms giant BT, has launched 5G in six major cities comprising Belfast, Birmingham, Cardiff, Edinburgh, London and Manchester — and more hubs will follow.

“From today, the U.K. will be able to discover 5G for the first time thanks to EE,” it announced in a statement, after an official launch featuring a performance from chart-topping grime act Stormzy on a boat on London’s River Thames.

Next-generation 5G mobile networks offer almost instantaneous data transfer that will become the nervous system of Europe’s economy in strategic sectors like energy, transport, banking and health care.

EE had announced last week that it would make its 5G network available to the public — but would not sell Huawei’s first 5G phone, the Mate 20 X 5G.

However, the Chinese company still provides 5G network infrastructure equipment to EE.

“We are very pleased to be one of the partners supporting EE with a new era of faster and more reliable mobile connectivity over 5G in the U.K.,” a Huawei spokesperson told AFP on Thursday.

Rival British mobile phone giant Vodafone will launch its own 5G services on July 3 in seven UK cities — but it has also paused the sale of the Huawei Mate 20 X 5G smartphone.

Vodafone does not use Huawei in its core UK network but uses a mixture of Ericsson and Huawei technology in its radio access network or masts, according to a company spokesman. He added that there are “multiple” layers of security between the masts and the core network.

Huawei faces pushback in some Western markets over fears that Beijing could spy on communications and gain access to critical infrastructure if allowed to develop foreign 5G networks.

The Chinese company flatly denies what it describes as “unsubstantiated claims” about being a security threat.

US internet titan Google has meanwhile started to cut ties between its Android operating system and Huawei, a move that affects hundreds of millions of smartphone users, after the U.S. government announced what amounts to a ban on selling or transferring technology to the company.

Earlier this week, Huawei asked a U.S. court to throw out US legislation that bars federal agencies from buying its products.

The U.S. moves against Huawei come as the Washington and Beijing are embroiled in a wider trade war.

 

 

your ad here

Should Facebook Delete Fake Pelosi Video?

When a doctored video of House Speaker Nancy Pelosi — one altered to show the Democratic leader slurring her words — began making the rounds on Facebook last week, the social network didn’t take it down. Instead, it “downranked” the video, a behind-the-scenes move intended to limit its spread.

That outraged some people who believe Facebook should do more to clamp down on misinformation. Pelosi derided Facebook Wednesday for not taking down the video even though it knows it is false.

But the company and some civil libertarians warn that Facebook could evolve into an unaccountable censor if it’s forced to make judgment calls on the veracity of text, photos or videos.

Facebook has long resisted making declarations about the truthfulness of posts that could open it up to charges of censorship or political bias. It manages to get itself in enough trouble simply trying to enforce more basic rules in difficult cases, such as the time a straightforward application of its ban on nudity led it to remove an iconic Vietnam War photo of a naked girl fleeing a napalm attack. (It backed down after criticism from the prime minister of Norway, among others.)

But staying out of the line of fire is harder than it used to be, given Facebook’s size, reach and impact on global society. The social network can’t help but run into controversy given its 2.4 billion users and the sorts of decisions it must make daily — everything from which posts and links it highlights in your news feed to deciding what counts as hate speech to banning controversial figures or leaving them be.

Facebook has another incentive to keep its head down. The deeper it gets into editorial decisions, the more it looks like a publisher, which could tempt legislators to limit the liability shield it currently enjoys under federal law. In addition, making judgments about truth and falsity could quickly become one of the world’s biggest headaches.

For instance, Republican politicians and other conservatives, from President Donald Trump to Fox News personalities, have been trumpeting the charge that Facebook is biased against conservatives. That’s a “false narrative,” said Siva Vaidhyanathan, director of the Center for Media and Citizenship at the University of Virginia. But as a result, he said, “any effort to clean up Facebook now would spark tremendous fury.”

Twitter hasn’t removed the doctored Pelosi video, either, and declined comment on its handling of it. But YouTube yanked it down, pointing to community guidelines that prohibit spam, deceptive practices and scams.

Facebook has a similar policy that prohibits the use of “misleading and inaccurate” information to gain likes, followers or shares, although it apparently decided not to apply it in this case.

None of these companies explicitly prohibit false news, although Facebook notes that it “significantly” reduces the distribution of such posts by pushing them lower in user news feeds.

The problem is that such downranking doesn’t quite work, Vaidhyanathan said. As of Wednesday, the video shared on Facebook by the group Politics Watchdog had been viewed nearly 3 million times and shared more than 48,000 times. By contrast, other videos posted by this group in the past haven’t had more than a few thousand views apiece.

Further complicating matters is the fact that Facebook is starting to de-emphasize the news feed itself. CEO Mark Zuckerberg has outlined a broad strategy that will emphasize private messaging over public sharing on Facebook. And Facebook groups, many of which are private, aren’t subject to downranking, Vaidhyanathan said.

Facebook didn’t respond to emailed questions about its policies and whether it is considering changes that would allow it to remove similar videos in the future. In an interview last week with CNN’s Anderson Cooper, Facebook’s head of global policy, Monika Bickert, defended the company’s decision , noting that users are “being told” that the video is false when they view or share it.

That might be a stretch. When an Associated Press reporter attempted to share the video as a test, a Facebook pop-up noted the existence of “additional reporting” on the video with links to fact-check articles, but didn’t directly describe the video as false or misleading.

Alex Stamos, Facebook’s former security chief, tweeted Sunday that few critics of the social network’s handling of the Pelosi video could articulate realistic enforcement standards beyond “take down stuff I don’t like.” Mass censorship of misleading speech on Facebook, he wrote, would be “a huge and dangerous increase in FB’s editorial power.”

Last year, Zuckerberg wrote on Facebook that the company focuses on downranking so-called “borderline content,” stuff that doesn’t violate its rules but is provocative, sensationalist, “click-bait or misinformation.”

While it’s true that Facebook could just change its rules around what is allowed — moving the line on acceptable material — Zuckerberg said this doesn’t address the underlying problem of incentive. If the line of what is allowed moves, those creating material would just push closer to that new line.

Facebook continuously grapples with the right way to deal with new forms of misinformation, Nathaniel Gleicher, the company’s head of cybersecurity policy, said in a February interview with the AP. The problem is far more complex than carefully manipulated “deepfake” videos that show people doing things they never did, or even crudely doctored videos such as the Pelosi clip.

Any consistent policy, Gleicher said, would have to account for edited images, ones presented out of context (such as a decade-old photo presented as current), doctored audio and more. He said it’s a huge challenge to accurately identify such items and decide what type of disclosure to require when they’re edited.

your ad here

China Cheers State TV Anchor in Face-Off with FOX

The highly-anticipated showdown on Wednesday night between Trish Regan of Fox Business and Liu Xin of China Global Television Network (CGTN) — the overseas arm of state-controlled China Central Television (CCTV) — turned out to be a tame question-and-answer session with little exchange of barbs.

 

Some observers say that, as both are neither policymakers nor experts on trade, their “disappointing” talks contributed nothing of substance, but stoked up emotions of national pride in China.

Others, however, welcome such dialogues that allow free exchange of differing views to continue and set an example for U.S. and Chinese officials to resume their trade negotiations.

 

The media hype has not only shed light on the increasingly sharp divide between the two countries over trade but also press freedom in China as well, they add.

 

Face-off

 

The buildup for the debate started last week when Liu released a commentary, accusing Regan of “economic warmongering,” which led to Regan’s invitation via Twitter for an “honest” debate and Wednesday’s face-off between them.

Liu appeared as a guest, via satellite from Beijing, on Regan’s U.S. based show.

Citing rights issues, CGTN wasn’t allowed to live-stream the segment, but many Chinese appeared to watch it on the internet.

 

As expected, during the 16-minute-long segment, Liu stuck closely to China’s talking points on every question Regan raised, be it China’s intellectual property (IP) theft, state capitalism or tariffs.

 

When asked by Regan to respond to a hypothetical question if the United States “forces” China’s Huawei to share its technological developments, Liu replied: “if it is through cooperation, if it is through mutual learning… if you pay for the use of this IP or this high-tech knowledge, I think it’s absolutely fine. Why not? We all prosper because we learn from each other.”

 

Liu, however, admitted that cases of IP theft do exist, but that doesn’t mean all Chinese people are stealing. And IP protection has been a consensus in China, she added.

 

Analysts, in general, believe Liu is on a mission to defend China’s trade stance although Liu insisted she is neither a member of the Communist Party of China, nor speaks for the party, which controls her station.

 

State mouthpiece?

 

“They [state media broadcasters including Liu] all come on the debate or shows with a mission. Many won’t show their true color as the mouthpiece of the Communist Party, but in fact, deep in their mind and thoughts, they have long joined the party,” Lu Nan, an outspoken Chinese dissident, who now lives in the United States, said during a Mingjin TV discussion.

 

Lu added that he gave Liu credit for having skillfully argued her way out in a language that is not her mother tongue although truth beat many of her arguments.

 

David Bandurski, co-director of the China Media Project, an independent research program in partnership with the Journalism & Media Studies Centre at the University of Hong Kong, also noted “the seemingly ever-present hand of the Chinese party-state,” saying that Liu can’t afford to act as she pleases in a country, where media professionals are asked to pledge loyalty to the party-state.

 

Stoking nationalistic emotions

 

“Their debate, so-called… could play a substantial role in stoking emotions of national pride in China, regardless of the outcome. Liu is already being portrayed on social media as a national champion,” Bandurski told VOA in an email, adding the show has little substance.

 

The show has indeed attracted so much attention in China that, right after it ended, the top-trending sentence on Weibo — a Twitter-like microblogging platform in China — was “Liu was interrupted by Trish three times in the first 30 seconds of the show.”

 

Many Chinese netizens cheered for Liu’s success.

 

One Weibo user praised Liu to be “neither overbearing nor servile and have showed good demeanor from a big country” while another wrote that Liu “stands to reason and has done a good job.”

 

There were, however, others who said they were disappointed with the show because it came nowhere near a heated debate.

 

Set an example

 

Nevertheless, Harley Seyedin, president of the American Chamber of Commerce in South China, said the conversation between Regan and Liu could set an example for both the United States and China to follow and reach a final resolution for the trade dispute.

 

“As these two super anchors can come to together and held a very civilized conversation on very difficult issues, I think, as two nations, we should be able to sit down at the table and resolve the issues,” Seyedin told a CGTN show right after the Regan-Liu talk.

 

Xu Huiming, an associate professor of journalism at Guangzhou University, agreed, saying talks are better than no talks.

 

“Shall there be no exchange of views, you won’t know what’s on the mind of the others. Any exchange of views, even if they differ from one another, raises attention to those who are interested in the matter,” the professor said.

your ad here

Рада розгляне відставку Гройсмана

30 травня Верховна Рада має розглянути постанову про відставку прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана.

Про це йдеться у порядку денному засідання, опублікованому на сайті парламенту.

20 травня Гройсман заявив, що подає у відставку з посади прем’єр-міністра України. Це сталося після того, як новообраний президент Володимир Зеленський у своїй інавгураційній промові закликав уряд до відставки.

your ad here