Для реалізації плану гуманітарної допомоги Україні потрібно 187 мільйонів доларів – ООН

Щоб реалізувати плану надання гуманітарної допомоги Україні для постраждалих від бойових дій потрібно 187 мільйонів доларів, повідомила у Брюсселі заступник генерального секретаря ООН Урсула Міллер.

«Чотири роки війни вдарили по 4,5 мільйонах людей, а півтора мільйони осіб через небезпеку були змушені покинути рідні домівки. Мільйони цих громадян терміново потребують гуманітарного захисту й підтримки», – заявила Міллер.

Суму у майже 200 мільйонів доларів з підтримки постраждалих від війни вона назвала необхідною, що реалізувати цьогоріч план 11 гуманітарних організацій.

Урсула Міллер додала, що в ООН на 2018 рік розробили план заходів для надання допомоги нужденним мешканцям Донбасу вздовж лінії розмежування.

«Я вітаю ЄС за їхню солідарність, але й закликаю в цей складний час далі залишатися на боці громадян України», – сказала представниця ООН, коментуючи рішення Єврокомісії виділити 24 мільйони євро допомоги постраждалим від війни на Донбасі.

Від початку конфлікту в 2014 році Європейський союз надав Україні понад 677 мільйонів євро допомоги.

Збройний конфлікт на Донбасі триває понад три з половиною роки – від квітня 2014 року. Його жертвами стали понад 10 тисяч людей. Україна і Захід звинувачують Росію в підтримці сепаратистів зброєю та особовим складом. Москва заперечує це, визнаючи наявність у складі проросійських бойовиків своїх громадян, яких називає «добровольцями».

Бойовики «ДНР» «запевнили в наданні» гарантій безпеки для відновлення мобільного зв’язку – Оліфер

Підтримувані Росією бойовики угруповання «ДНР» «запевнили в наданні гарантій безпеки» для відновлення мобільного зв’язку в окупованих районах Донецької області, заявила Дарка Оліфер, речниця представника України в Тристоронній контактній групі в Мінську Леоніда Кучми.

«Українська сторона надала такі гарантії ще 12 лютого 2018 року, інформацію про це було передано СММ ОБСЄ. У сьогоднішньому засіданні підгрупи взяв участь представник компанії мобільного зв’язку «Vodafone Україна», він наголосив: компанія готова відремонтувати відповідне обладнання, яке зараз на непідконтрольній Україні частині Донбасу», – написала Оліфер у Facebook.

У січні повністю припинилося обслуговування абонентів українського оператора «Vodafone-Україна» на всій окупованій території Донбасу через обрив оптоволоконного кабелю. Згодом компанія відновила зв’язок на окупованій частині Луганщини, проте на частині Донеччини його все ще немає.

14 лютого на переговорах у Мінську українська сторона оголосила вимогу надати гарантії безпеки для відновлення мобільного зв’язку в окупованих районах Донецької області, повідомила Дарина Оліфер, речниця представника України в Тристоронній контактній групі в Мінську Леоніда Кучми.

Розведення сил біля Станиці Луганської може відбутися 5 березня – Оліфер

Розведення сил української воєнної операції на Донбасі та бойовиків біля Станиці Луганської на Луганщині може відбутися 5 березня, повідомила речниця екс-президента України, представника країни в Тристоронній контактній групі Леоніда Кучми Дарка Оліфер у Facebook.

Вона зазначила, що розведення сил може відбутися «за умови дотримання режиму тиші».

28 лютого в столиці Білорусі Мінську відбулося засідання ТКГ щодо врегулювання ситуації в зоні конфлікту на сході України.

Сторони домовилися про розведення сил біля Станиці Луганської ще у вересні 2016 року, однак цей процес зривався кілька разів.

Конфлікт на Донбасі триває від квітня 2014 року. Росія неодноразово заперечувала участь своїх військових у конфлікті, про що заявляють Україна і Захід. Москва ж визнає лише присутність російських «добровольців» на Донбасі.

Адвокат з посиланням на представників колонії заявив, що Сенцова нікуди не перевозили

Український режисер Олег Сенцов, як і раніше, перебуває в колонії російського міста Лабитнангі, його нікуди не перевозили, заявив «Крим.Реалії» із посиланням на адміністрацію закладу адвокат Сенцова Дмитро Дінзе.

«Я зв’язався з офіційними представниками колонії. Вони мені сказали, що Сенцов нікуди не перевозився й перебуває зараз у колонії», – сказав адвокат.

Вдень 27 лютого стало відомо, що на лист на адресу Сенцова за останнім відомим місцем перебування ув’язненого (колонія), відправник отримав відповідь про те, що «одержувач не перебуває в цій установі».

В українських ЗМІ з’явилась інформація про можливий швидкий обмін режисера Олега Сенцова й журналіста Романа Сущенка на ув’язнених в Україні. Офіційного підтвердження такої інформації немає.

Представник України в гуманітарній підгрупі Тристоронньої контактної групи, перший віце-спікер Верховної Ради Ірина Геращенко заперечувала наміри обміняти засуджених у Росії громадян України Романа Сущенка й Олега Сенцова на колишніх українських військовослужбовців Олександра Баранова й Максима Одинцова.

Перед цим адвокат засуджених у Києві колишніх українських військовослужбовців Баранова й Одинцова Валентин Рибін заявив, що найближчим часом може відбутися обмін на ув’язнених у Росії українців.

Українського режисера Олега Сенцова затримали представники російських спецслужб у Криму в травні 2014 року за звинуваченнями в організації терактів на півострові. У серпні 2015 року російський Північно-Кавказький окружний військовий суд у Ростові-на-Дону засудив Сенцова до 20 років колонії суворого режиму за звинуваченням у терористичній діяльності на території Криму. Він не визнав свою провину. Правозахисний центр «Меморіал» вніс Сенцова до списку політв’язнів.

До Сенату США внесли законопроект про співпрацю з Україною щодо кібербезпеки – посольство

Дзеркальну версію проекту «Закону про співробітництво з Україною з питань кібербезпеки» внесла до Сенату США група американських сенаторів, повідомляє на сторінці у Facebook посольство України у США.

«Двопартійна група американських сенаторів на чолі з демократом Шерродом Брауном та республіканцем Патриком Туумі представила на розгляд Сенату дзеркальну версію проекту «Закону про співпрацю з Україною з питань кібербезпеки», схваленого Палатою представників 7 лютого цього року. Документ спрямований на надання допомоги Україні в удосконаленні власної стратегії кібербезпеки, зокрема, що стосується посилення захисту комп’ютерних мереж органів державної влади, зменшення залежності України від російських інформаційних та комунікаційних технологій», – йдеться в повідомленні.

Для набрання чинності документ має бути підтриманий Сенатом і підписаний президентом США, зазначили в посольстві.

Раніше українські дипломати в США повідомляли, що Палата представників Конгресу США 404 голосами 7 лютого схвалила законопроект про підтримку кібербезпеки України в умовах російської агресії. Повідомлялося, що співавторами документа стали конгресмен-демократ Брендан Бойл та конгресмен-республіканець Браян Фітцпатрик.

5 жовтня 2017 року Верховна Рада ухвалила закон про основні засади забезпечення кібербезпеки України. Він визначає основні об’єкти кіберзахисту, які в сукупності складають критичну інфраструктуру, принципи забезпечення кібербезпеки і нацсистему кібербезпеки. 7 листопада документ підписав президент України Петро Порошенко. Закон набере чинності 9 травня 2018 року.

Бойовики упродовж дня стріляли на Донбасі 5 разів – штаб

У зоні бойових дій на Донбасі 27 лютого підтримувані Росією бойовики здійснили 5 обстрілів, в результаті ніхто із українських військовослужбовців не постраждав, повідомляє штаб української воєнної операції.

«На луганському напрямку противник вів вогонь зі 120-міліметрових мінометів, гранатометів та великокаліберних кулеметів по позиціях біля населеного пункту Луганське. З мінометів калібру 82 міліметри ворог обстрілював опорні пункти сил АТО в районі Троїцького. По захисниках Новоолександрівки загарбники застосували 82-міліметрові міномети, гранатомети різних видів, великокаліберні кулемети та стрілецьку зброю», – йдеться в повідомленні штабу на сторінці у Facebook.

На сайтах угруповань «ЛНР» та «ДНР» не пишуть про порушення режиму тиші упродовж дня.

Тристороння контактна група щодо врегулювання ситуації на Донбасі оголосила черговий «режим тиші» з півночі 23 грудня 2017 року. Нинішнє нове перемир’я, як і попередні, порушується практично щодня. Сторони заперечують свою вину в цьому і звинувачують противників у провокаціях.

Амосова проти Супрун. Медуніверситет імені Богомольця страйкує – ранковий ефір Радіо Свобода

Звільнення Донбасу. Закон про «відсіч російській збройній агресії»;

Амосова проти Супрун. Медуніверситет імені Богомольця страйкує;

Головна проблема. Українські олігархи не хочуть змін у системі.

 

​На ці теми говоритимуть ведучий Ранкової Свободи Юрій Матвійчук і гості студії: колишній заступник начальника Генштабу ЗСУ Ігор Романенко, заступник керівника штабу всеукраїнського Союзу ветеранів АТО Віталій Чорний та офіцер Генерального штабу ЗСУ, полковник Віктор Шидлюх; ректор Національного медичного університету імені Богомольця Катерина Амосова та голова комітету ВР з питань охорони здоров’я Ольга Богомолець; виконавчий директор Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Олександр Леонов та політтехнолог Катерина Одарченко.

Російська правозахисниця Свєтова просить президента Франції допомогти у звільненні Сенцова

Російська журналістка і правозахисниця Зоя Свєтова звернулася до президента Франції Емманюеля Макрона з проханням посприяти у звільненні українського кінорежисера Олега Сенцова, засудженого в Росії.

У листі до Макрона, опублікованому 26 лютого французькою газетою Liberation, Свєтова пише, що не було ніяких терактів в Криму, як і не було жодного пам’ятника Леніну, в підриві якого російський суд звинуватив Олега Сенцова.

Звернення російської правозахисниці з’явилося у зв’язку з проведенням сьогодні в Парижі заходу на підтримку українського кінорежисера, яку організувала група «Нові дисиденти». На акцію з демонстрацією фільму «Суд: Російська держава проти Олега Сенцова» запросили французьких та інших іноземних діячів культури та кіно.

Олег Сенцов разом з Олександром Кольченком були затримані російськими спецслужбами в анексованому Криму в травні 2014 року. Їх звинувачують в організації терактів на півострові.

У серпні 2015 року суд у російському Ростові-на-Дону засудив Сенцова до 20 років колонії суворого режиму за звинуваченням у терористичній діяльності на території Криму. Кольченко отримав 10 років колонії. Обвинувачені провину не визнали.

Сенцов і Кольченко визнані правозахисним рухом «Меморіал» політичними в’язнями.

АП: президент нагородив орденами 108 воїнів, 43 – посмертно

Президент України Петро Порошенко відповідним указом відзначив за участь в АТО державними нагородами 108 воїнів, серед яких 43 посмертно і 62 – поранених, інформує сайт президентської адміністрації 26 лютого.

«Бійці відзначені орденами «Богдана Хмельницького» та «За мужність» III ступеня, медалями «За військову службу Україні» та «Захиснику Вітчизни», – йдеться в повідомленні.

Повідомляється також, що нагороджені двоє співробітників МВС, представлені до нагороди посмертно, та один поранений військовослужбовець Нацгвардії.

Раніше в інтерв’ю Радіо Свобода начальник Генерального штабу ЗСУ Віктор Муженко заявив, що від початку бойових дій у Збройних силах України 50 людей отримали генеральське звання.

Збройний конфлікт на сході України почався навесні 2014 року після російської анексії Криму. За даними ООН, за час конфлікту загинули понад 10 тисяч людей. Україна і Захід звинувачують Росію у підтримці сепаратистів на Донбасі, Москва ці звинувачення відкидає і заявляє, що на непідконтрольних Києві територіях можуть бути хіба що російські «добровольці».

Генштаб переходить до автоматизованої системи управління військами – Муженко

Основні елементи автоматизованої системи управління військами будуть створені до кінця 2018-го року, повідомив Радіо Свобода начальник Генерального штабу Збройних сил України Віктор Муженко.

«Процес іде. До кінця поточного року вже основні елементи такої системи на різних рівнях, починаючи від тактичного і закінчуючи оперативним, будуть створені. Але сам процес введення цієї системи, я думаю, займе ще кілька років, як мінімум», – сказав головнокомандувач ЗСУ в інтерв’ю Радіо Свобода.

За словами Віктора Муженка, деякі елементи єдиної автоматизованої системи управління (ЄАСУ) збройними силами, у тестовому режимі працюють вже зараз.

«Наприклад, система «Дельта». Вже у тестовому режимі вона використовується і застосовується, зокрема, і в зоні АТО безпосередньо для управління підрозділами, які виконують бойові завдання. Є й інші системи. Є і система «Кропива», і є відповідна система автоматизованого управління протиповітряною обороною», – зазначив начальник Генштабу.

Він наголосив, що пришвидшення цього процесу залежить від багатьох факторів, зокрема, «фінансового ресурсу», а також «від партнерів у поставці відповідного обладнання». Окрім цього, триває процес «дооформлення відповідної технічної документації» і створення системи захисту інформації.

Відповідаючи на запитання кореспондента про те, чи готовий Генштаб освоювати нові технології, Віктор Муженко сказав, що «триває постійний процес навчання».

«Ми проводимо навчання і здійснюємо, вже як керівники, реальне управління. Це є прийняття рішень, використання відповідного обладнання, застосування відповідних систем і таке інше. Перспективу бачимо у створенні ефективної системи управління на базі високотехнологічного обладнання», – запевнив Муженко.

Рівень автоматизації управління в ЗСУ, за висновками експертів Центру дослідження армії (ЦДАКР), наразі не перевищує 30%. Якнайшвидше запровадження єдиної автоматизованої системи управління військами здатне на 40% «покращити реагування на військові атаки» і зменшити втрати особового складу. 

Крим.Реалії в «День опору окупації» проводять телемарафон «4 роки опору»

26 лютого в «День опору Криму російській окупації» відбудеться спільний марафон «5 каналу», проекту Радіо Свобода Крим.Реалії, Інформаційного агентства QHA («Кримські новини») і Радіо Hayat – «4 роки опору».

Протягом дня (з 14:00 до 21:30) ведучі марафону Катерина Некреча, Гаяна Юксель, Віталій Гайдукевич, Лариса Губіна, Павло Казарін спілкуватимуться з заступниками голови Меджлісу кримськотатарського народу Ахтемом Чийгозом й Ільмі Умеровим, радником голови Меджлісу Арсеном Жумаділовим, кримськими журналістами Валентиною Самар і Олександром Янковським, кримськотатарським режисером Ахтемом Сеїтаблаєвим, першим віце-спікером України Іриною Геращенко, а також із кримськими активістами і правозахисниками.

Крім того, в прямий ефір виходитиме спеціальний кореспондент Крим.Реалії з Генічеська Херсонської області. Він говоритиме про події, присвячені «Дню опору Криму російській окупації», і поспілкується з жителями анексованого Криму.

Також у рамках марафону буде пряме включення з мітингу на майдані Незалежності в Києві, який організовує Меджліс кримськотатарського народу і низка громадських і правозахисних організацій. Цей захід солідарності на підтримку тих громадян України, які проживають в умовах російської окупації в Криму.

В Україні дату 26 лютого пропонують проголосити «Днем опору Криму російській окупації». У цей день в 2014 році перед будівлею Верховної Ради Криму відбувся мітинг на підтримку територіальної цілісності України. Тоді мітингувальникам протистояли проросійські активісти, в тому числі, з партії «Русское единство».

Міжнародні організації визнали окупацію і анексію Криму незаконними і засудили дії Росії. Країни Заходу запровадили низку економічних санкцій. Росія заперечує окупацію півострова і називає це «відновленням історичної справедливості». Верховна Рада України офіційно оголосила датою початку тимчасової окупації Криму і Севастополя Росією 20 лютого 2014 року.

Україна починає трирічне членство в Раді ООН з прав людини – Порошенко

Україна 26 лютого починає трирічне членство в Раді ООН з прав людини, повідомив президент Петро Порошенко на своїй сторінці у Twitter.

«Завершивши місію непостійного члена РБ ООН, сьогодні Україна розпочала трирічне членство в Раді ООН з прав людини. Захист прав людини по всьому світу, у тому числі в тимчасово окупованому Криму та на Донбасі, – наш пріоритет», – написав президент.

За повідомленням на сайті Ради ООН з прав людини, 26 лютого починається її чергова сесія в Женеві, яка триватиме до 23 березня.

Україну обрали членом Ради Організації Об’єднаних Націй з прав людини на 2018-2020 роки у жовтні минулого року.

Рада ООН з прав людини, створена у 2006 році, складається з 47 членів. Рада готує рекомендації й проекти міжнародно-правових актів у сфері захисту прав людини.

У вересні президент України Петро Порошенко, виступаючи на засіданні Генеральної асамблеї ООН, звернувся до країн-членів організації з ініціативою створити «міжнародну групу друзі українського Криму». Він закликав посилити міжнародний режим деокупації Криму.

Російська прокуратура у Криму викликала представників Українського культурного центру – активістка

Підконтрольна Кремлю прокуратура Криму викликала для перевірки представників Українського культурного центру, а також прийшла з перевіркою в бібліотеку Сімферополя, де активісти проводили свої заходи, повідомляє проект Радіо Свобода «Крим.Реалії» з посиланням на представницю центру Ольгу Павленко.

«Співробітники прокуратури перевіряють бібліотеку, де ми займалися вишиванням. Уявіть, тільки вишиванням!» – зазначила Павленко.

Крім того, активісти розповіли, що друкарні відмовляються друкувати газету, яку видає центр, посилаючись на листи від правоохоронних органів Росії, де газета «Кримський терен» українською мовою називається «екстремістським матеріалом».

Активісти Українського культурного центру в Криму 26 серпня минулого року презентували перший експериментальний випуск видання «Кримський Терен» українською та російською мовами.

У першому випуску була опублікована інструкція для вступу до вищих навчальних закладів материкової України, матеріал про блокування інтернет-ЗМІ в Криму, фрагменти останнього слова у суді кримського політв’язня Володимира Балуха, а також історичне дослідження.

У доповіді міжнародної правозахисної організації Amnesty International цього року йдеться про утиски свободи слова, переслідування зібрань, які тривають в анексованому Криму. Окрім того, зазначається, що російські спецслужби обшукували домівки десятків кримських татар, що є частиною ширшої кампанії залякування, при цьому мало хто з адвокатів може наважитися на захист прав критиків Росії, адже вони також стають об’єктом переслідувань. 

В оприлюденому у січні цього року звіті міжнародної правозахисної організації Freedom House, яка займається підтримкою та дослідженням стану демократії, політичних свобод і дотримання основних прав людини в різних країнах світу, Україна залишається в розділі «частково вільних» країн, а Крим отримав статус «невільної» території, яку окупувала Російська федерація.

Серед країн, де рівень свобод є найнижчим, – Сирія, Південний Судан, Північна Корея, Туркменистан, Сомалі, Лівія, Узбекистан.

За чотири роки присвоїли 50 генеральських звань – Муженко

Від початку бойових дій у Збройних силах України 50 людей отримали генеральське звання, повідомив Радіо Свобода начальник Генерального штабу ЗСУ Віктор Муженко.

«Із 2014-го у нас було присвоєно 50 генеральських звань. З них практично всі – це офіцери, які вже мали бойовий досвід. На сьогодні основною умовою просування по службі, призначення, і особливо на основні командні посади, є саме наявність бойового досвіду, того досвіду, який ми отримали у війні 2014–2017 років і продовжуємо отримувати у 2018 році», – сказав головнокомандувач ЗСУ в інтерв’ю Радіо Свобода. 

Віктор Муженко також зазначив, що за час війни у ЗСУ «уже більше ніж у два рази помінялися командири батальйонів і бригад».

«Командири бригад, які були у 2014 році, зараз вже командувачі оперативних командувань. Деякі з них уже зараз на посадах заступників командувачів видів Збройних сил України», – пояснив начальник Генштабу.

Віктор Муженко наголосив, що серед випускників вищих військових навчальних закладів цього року буде чверть тих, хто свідомо пов’язав своє майбутнє з армією уже після початку бойових дій.

«У нас у цьому 2018-у році, буде перший випуск молодих офіцерів, які вступали до вищих військових навчальних закладів восени 2014 року. Із загальної кількості випускників 25% – це ті офіцери, які ще в травні, квітні, червні, липні 2014 року були солдатами і сержантами. Вони вступали свідомо обираючи свій шлях, розуміючи всі ті проблеми, які можуть бути, ту небезпеку для свого особистого життя, для свого здоров’я, ту відповідальність, яку вони будуть нести», – сказав Віктор Муженко.

За його словами, «це потужний кадровий потенціал» української армії. Також військовослужбовці з бойовим досвідом, які мають вищу освіту, можуть пройти тримісячні курси і отримати офіцерське звання. 

Збройний конфлікт на сході України почався навесні 2014 року після російської анексії Криму. За даними ООН, за час конфлікту загинули понад 10 тисяч людей. Україна і Захід звинувачують Росію у підтримці сепаратистів на Донбасі, Москва ці звинувачення відкидає і заявляє, що на непідконтрольних Києві територіях можуть бути хіба що російські «добровольці».

Україна наближається до точки, коли потреба в санкціях ЄС відпаде – Єнін

Україна розраховує на продовження у першій декаді березня санкцій Євросоюзу щодо посадовців часів президентства Віктора Януковича, заявив в інтерв’ю агентству «Інтерфакс Україна» заступник Генерального прокурора України Євген Єнін. Водночас, за його словами, у санкційних списках ЄС дійсно є «група ризику», щодо якої санції можуть зняти, консультації щодо цього відбуваються у закритому режимі, тож назвати конкретні прізвища він не може.

«В принципі на сьогоднішній день ми близькі до тієї точки, коли необхідність для українського слідства у збереженні режиму санкцій фактично відпаде і тимчасові ліміти, які є в розпорядженні європейських партнерів, буде вичерпано», – сказав заступник Генпрокурора.

20 лютого Радіо Свобода стало відомо, що санкції проти Сергія Клюєва на наступний рік продовжені не будуть: дипломати Європейського союзу мають намір продовжити дію санкцій проти колишнього президента України Віктора Януковича і багатьох його соратників, але виключити зі списку двох із них – депутата-втікача Сергія Клюєва і екс-міністра юстиції Олену Лукаш.

Як заявили дипломати, санкції щодо решти 13 осіб у списку 21 лютого будуть продовжені ще на рік. Серед цих 13 осіб – Янукович, його син Олександр, колишній прем’єр Микола Азаров, екс-віце-прем’єр Сергій Арбузов, а також брат Сергія Клюєва Андрій, який був головою адміністрації Януковича.

Ці санкції – заборона на в’їзд до ЄС і замороження активів на території Євросоюзу – були запроваджені навесні 2014 року проти осіб, яких у Євросоюзі вважають відповідальними за дестабілізацію становища в Україні, і відтоді кілька разів переглянуті й продовжені. Дехто з підсанкційних намагався оскаржувати їх у Європейському суді, але там щоразу вирішували, що чинні санкції запроваджені законно (хоча в кількох випадках заднім числом визнавали незаконність цих санкцій у період весни 2014 – весни 2015 років).

 

Через обстріл бойовиків на Луганщині є пошкодження будівель цивільних – штаб АТО

Пізно ввечері 23 лютого у штабі АТО повідомили, що підтримувані Росією бойовики на Донбасі здійснили обстріл в районі населеного пункту Луганське, через що є пошкодження будівель мирних жителів.

«Близько 21:00 години противник обстріляв позиції сил АТО із забороненого Мінськими домовленостями озброєння – артилерією калібру 122 міліметри. За попередньою інформацією, внаслідок обстрілу, декілька снарядів розірвалися на околиці населеного пункту Луганське. Вибуховою хвилею пошкоджено майно місцевих жителів», – йдеться в повідомленні прес-центру штабу АТО на сторінці у Facebook.

Військові також вказують, що у районі населеного пункту Підлісне бойовики застосували проти підрозділів сил АТО артилерійські системи.

Інформації, чи є постраждалі серед цивільних та військових наразі немає.

На сайтах угруповання «ЛНР» немає інформації про бойові дії у вказаних українськими військовими районах.

Раніше 23 лютого в штабі АТО заявляли, що бойовики до 18-ї години п’ятниці зменшили інтенсивність обстрілів до трьох.

Тристороння контактна група щодо врегулювання ситуації на Донбасі оголосила черговий, новорічно-різдвяний, «режим тиші» з півночі 23 грудня 2017 року. Нинішнє нове перемир’я, як і попередні, порушується практично щодня. Сторони заперечують свою вину в цьому і звинувачують противників у провокаціях.

СБУ: у Львові засудили чоловіків за звинуваченням у підготовці вибухів на залізниці

Шевченківський районний суд Львова виніс обвинувальні вироки трьом членам добровольчого руху «ОУН» за звинуваченням у підготовці вибухів на залізниці в серпні 2016 року, повідомила прес-служба управління СБУ у Facebook.

У відомстві заявили, що обвинувачені визнали свою провину й відповідно до рішення суду отримали п’ять, чотири та три роки позбавлення волі. Слідчі вважають, що чоловіки намагалися підірвати три ділянки міжнародних залізничних сполучень на Львівщині.

У СБУ нагадали, що в цій справі в 2017 році ще двоє чоловіків були засуджені до п’яти років позбавлення волі умовно.

Чоловіків затримали 7 серпня 2016 року у Львівській області, як стверджують правоохоронці, «під час підготовки теракту».

За даними СБУ, під час проведених обшуків правоохоронці вилучили у затриманих гранатомети РПГ-7 та РПГ-26, автомат Калашникова, пістолети Макарова, 10 одиниць бойової переробленої вогнепальної зброї, дві тисячі набоїв різного калібру, 19 гранат різного типу, два кілограми тротилу, близько 10 кілограм речовин, що є складовими для виготовлення вибухівки, електродетонатори й запали.

Мосійчук заявив, що слідчі встановили виконавців вибуху біля телеканалу «Еспресо»

Слідчі встановили виконавців вибуху біля телеканалу «Еспресо» в Києві у жовтні 2017 року, заявив народний депутат від Радикальної партії Ігор Мосійчук, який постраждав унаслідок інциденту.

«Замах на моє життя розкрито. Виконавці встановлені. Частина з них перебуває на тимчасово окупованих територіях, частина в Росії (тимчасово окупована територія Чеченської республіки Ічкерія). Щодо затримання підозрюваних в скоєнні цього жахливого теракту – мені нічого невідомо. За даними слідства, терористи контактували з особами на території Росії. Є всі підстави вважати, що контактною особою на території Росії був співробітник ворожих спецслужб», – написав Мосійчук у Facebook.

Правоохоронні органи наразі не коментували цю інформацію.  

25 жовтня 2017 року стався вибух під стінами телеканалу «Еспресо», двоє людей загинули. Ще троє отримали поранення, зокрема народний депутат Ігор Мосійчук та політолог Віталій Бала. Інцидент кваліфікували як терористичний акт.

У Кам’янському депутати поштовхалися через червоно-чорний прапор

У міській раді Кам’янського на Дніпропетровщині 23 лютого під час розгляду питання про червоно-чорний прапор сталася сутичка між депутатами, повідомляє кореспондент Радіо Свобода.

За інформацією міської ради Кам’янського, на сесії фракція ВО «Свобода» виступила з ініціативою щодо підняття про підняття над міськрадою поряд з державним прапором України червоно-чорного прапора.

Як зазначив у коментарі Радіо Свобода секретар міськради Олександр Залевський, який озвучив ініціативу, «свободівці» запропонували піднімати червоно-чорний прапор на свята, пов’язані з національно-визвольною боротьбою.

«Ідея була така: червоно-чорний прапор – це прапор боротьби, прапор країни, що виборює свою незалежність. Такий прапор був на революції в Мексиці наприкінці ХІХ століття, на революції 1936 року в Іспанії. Потім цей прапор використовувався воякам УПА, він був прапором Майдану. Зараз майже на кожному бліндажі наших військових цей прапор. Ми пропонували піднімати його на свята, які пов’язані з національно-визвольною боротьбою: 1 січня (день народження Бандери), День Героїв у травні, день народження Шухевича, 14 жовтня (Покрова, День УПА та День українського козацтва)», – розповів Олександр Залевський.

Під час обговорення цієї ініціативи стався інцидент між депутатами фракцій «Опозиційний блок» Валентиною Капінус і ВО «Свобода» Ігорем Максимовичем. Штовханина сталась, коли депутат спробував привернути увагу присутніх до того, що його колега з «Опозиційного блоку», яка виступає категорично проти ініціативи, сама надає перевагу чорно-червоним кольорам в одязі.

«Він мене схопив за руку, почав тягнути, я встала і врізала йому. В поліцію не звертались. Все нормально, рішення не пройшло. Я вважаю, що така ініціатива розколює суспільство, вона неправильна і некоректна. У нас сотні партій, так що – прапор кожної вивішувати? Над міською радою має бути тільки державний прапор і прапор міста», – сказала Радіо Свобода Валентина Капінус.

Для ухвалення рішення забракло голосів: за проголосувало 12 депутатів. У міській раді Кам’янського загалом 42 депутати.

30 січня Львівська облрада затвердила перелік днів, в які на будівлях обласної адміністрації та ради, а також органів місцевого самоврядування на Львівщині вивішуватимуть червоно-чорний прапор.

16 лютого постійна комісія Київської міської ради з питань місцевого самоврядування, регіональних і міжнародних зв’язків погодила проект рішення «Про використання революційного прапора ОУН на будівлях Київради та районних держадміністрацій», документ ще мають розглянути на пленарному засіданні Київради.

 

СБУ: новим пріоритетом діяльності спецслужб Росії є провокація міжконфесійних конфліктів

Новим пріоритетом діяльності спецслужб Росії є «провокування міжконфесійних конфліктів», стверджує заступник голови Служби безпеки України Володимир Кононенко.

«Найбільш перспективним, на думку російських спецслужб, є роздмухування протистояння між православними конфесіями. На це будуть спрямовуватися основні зусилля противника найближчим часом. Для цього росіяни планують використати арсенал, підконтрольний церковникам і навколоцерковним організаціям, а також втемну використати патріотичні структури. Нами вже фіксується налагодження контактів у цьому напрямку і готовність російської сторони до передачі коштів на виконання цих завдань», – сказав Кононенко в Києві.

Останнім часом довкола УПЦ (МП) відбулося кілька гучних подій: протести проти незаконно збудованої каплиці біля фундаменту Десятинної церкви у Києві, ляльки під храмами УПЦ (Московського патріархату) у Запоріжжі, а також підпал каплиць, які належать УПЦ (МП) у Львові та Києві, у 2017 році та у лютому цього року.

Загострення відносин між Києвом та Москвою відбулося у 2014 році після анексії Росією Криму, а також після початку конфлікту на Донбасі. Україна і Захід звинувачують Росію у збройній підтримці сепаратистів. Кремль відкидає ці звинувачення і заявляє, що на Донбасі можуть перебувати хіба що російські «добровольці».

Мільярдний борг київського метро перед Фуксом може завадити роботі «підземки» у звичайному режимі 

Мільярдний борг КП «Київський метрополітен» перед компанією «Укррослізинг» може завадити роботі підприємства у звичайному режимі. Про це у коментарі програмі «Схеми» заявила радник начальника цього комунального підприємства Наталка Макогон.

«На сьогоднішній день просто ситуація загрожує тим, що не можна проводити в звичайному режимі підприємству всю його діяльність. У нас є, звичайно, запаси, які ми зробили заздалегідь, і, в принципі, метрополітен – це те підприємство, яке завжди має якийсь запас міцності. І, назвемо це «на вимогу», нам дають можливість закуповувати найнеобхідніші деталі. Але, скажімо, жвавості підприємство немає. Тобто, розвитку підприємство не має», – зазначила Макагон. 

Такий стан пов’язаний із угодою, яку у 2009 році підписало КП «Київський метрополітен» за схвалення київської влади на поставку 100 вагонів метро з компанією-переможцем тендеру «Укррослізингом», засновником якої була кіпрська фірма, близька, за даними видання «Наші гроші», до оточення соратника Віктора Януковича, колишнього народного депутата від «Партії регіонів» і бізнесмена Юрія Іванющенка. У 2010-му році в складі бенефіціарів з’явилась також фірма, підконтрольна російському «Внешэкономбанку».

Нині бенефіціаром компанії в українському реєстрі вказаний Павло Фукс – донедавна російський бізнесмен, – йдеться у розслідуванні «Метод Фукса: як викачати мільярд від київського метро».

Станом на 2018 рік, з’ясували журналісти, загальний борг Київського метрополітену перед «Укррослізингом» складає майже 2 мільярди гривень. З них менше половини – заборгована плата за самі вагони метро, а більше мільярда гривень – коефіцієнт коригування, який виник через зміну валютного курсу. Адже, за даними «Схем», метрополітен підписав з «Укррослізингом» додаткову угоду, у якій сторони прив’язали суми виплат до курсу долара. Саме цей пункт уже у 2014 – 2016 роках через різке знецінення української валюти призвів до додаткового боргу в понад мільярд гривень.

Столична влада спробувала відстояти кошти кількома способами. Один із них – звернення до СБУ, РНБО, Кабміну з питанням щодо введення санкцій проти компанії, яка у структурі власності мала російське коріння.

Також столична влада, серед іншого, звернулась до суду про відстрочку виплати боргу, але суд відмовив у цьому проханні. Тож невдовзі комунальне підприємство може сплатити «Укррослізингу» Павла Фукса майже два мільярди гривень.

Фукс – донедавна російський, а тепер український бізнесмен. Раніше «Схеми» зафіксували, як він приїздив до Міністерства внутрішніх справ. Окрім того, чоловік, схожий на нього, у грудні 2017 року нібито відвідував Адміністрацію президента. Це може свідчити про зв’язки бізнесмена із верхівкою української влади.

А ще раніше, у 2014 році, журналісти програми «Гроші» зафіксували Фукса, який виходив з дорогого ресторану невдовзі після тодішнього заступника Кличка Ігоря Ніконова. Самого мера Києва також бачили разом із Павлом Фуксом: на початку 2016 року харківські ЗМІ опублікували світлину, на якій Віталій Кличко гуляє парком із мером Харкова Геннадієм Кернесом та цим бізнесменом.

Сам міський голова Віталій Кличко у коментарі «Схемам» заявив, що ніяких відносин із Павлом Фуксом у нього немає. 

Матеріал Радіо Свобода про «ПВК Вагнера» викликав атаку ботів

Різку активність так званих «інтернет-тролів» щодо окремих відео проекту Радіо Свобода «Донбасс.Реалии» зафіксовано від ранку 22 лютого. Як повідомляють журналісти проекту, йдеться головним чином про два відео щодо загибелі найманців зі складу «ПВК Вагнера» внаслідок атаки американської авіації 8 лютого в сирійській провінції Дейр-ез-Зор.

За три години на двох різних Youtube-каналах Радіо Свобода, куди були завантажені сюжети, різко зросла кількість негативних реакцій. Згідно зі статистикою відеохостингу, два відео синхронно отримали по 12 тисяч «дислайків»,  після чого так само раптово активність спала й кількість реакцій припинила рости.

​В атакованому матеріалі наведені свідчення рідних та знайомих двох найманців з так званої «ПВК Вагнера», повідомлення про загибель яких з’явилися незабаром після інциденту в Сирії. Один з них – росіянин Станіслав Матвєєв зі Свердловської області Росії, інший – харків’янин Володимир Винограденко.

17 лютого Радіо Свобода, зокрема Російська служба, повідомляла, що її YouTube-канал міг піддатися атаці «фабрики тролів». На ознаки такої ситуації вказувало різке зростання кількості негативних реакцій (дислайків) на одночасно кількох відеозаписах на каналі.

Співробітники так званої «фабрики тролів» відомі тим, що за грошову винагороду пишуть у соцмережах дописи на підтримку Кремля, а також проводять атаки на незалежні ЗМІ та опозиційних блогерів. За непідтвердженою інформацією, «тролі» з російського «Агентства інтернет- досліджень» є проектом бізнесмена Євгена Пригожина, якого називають другом президента Росії Володимира Путіна. Так звану «ПВК Вагнера» також називають підконтрольною мільярдеру Пригожину.

Бойовики стріляли 10 разів, втрат серед військових ЗСУ немає – штаб

У штабі української воєнної операції на Донбасі 22 лютого повідомили, що через обстріли підтримуваних Росією бойовиків ніхто із українських воїнів упродовж дня не постраждав. Згідно з повідомленням на сторінці штабу у Facebook, від початку доби і до 18-ї години четверга бойовики здійснили 10 обстрілів позицій ЗСУ.

Згідно з повідомленням, обстріли бойовиків тривали неподалік Луганського, Кримського, Зайцева, Новолуганського, Гладосового, Лозового та Новотроїцького.

Під час збройних атак підтримувані Росією бойовики використовували міномети різних калібрів, гранатомети, кулемети і стрілецьку зброю.

В угрупованні «ДНР» стверджують, що українські військові обстріляли в четвер селище Олександрівку, пошкоджено житловий будинок. Бойовики з угруповання «ЛНР» на своїх сайтах не пишуть про порушення режиму тиші упродовж дня.

Тристороння контактна група щодо врегулювання ситуації на Донбасі оголосила черговий «режим тиші» з півночі 23 грудня 2017 року. Нинішнє нове перемир’я, як і попередні, порушується практично щодня. Сторони заперечують свою вину в цьому і звинувачують противників у провокаціях.